nauka

Lista artykułów

Tęgie głowy na ringu w Guido

Turnieje Wiedzy Górniczej to już stała pozycja dorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Każdy niesie z sobą ogromny ładunek emocji. Tegoroczny był jednak wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze – odbył się na Śląsku, wpodziemiach Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Po drugie – w szranki rywalizacji stanęli obok polskich

XXII SEP: Polacy i Serb na podium Turnieju Wiedzy Górniczej (GALERIA)

Marcin Drewniak, student Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej wygrał Turniej Wiedzy Górniczej zorganizowany w ramach trwającej właśnie XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Miejscem rywalizacji była sala w poziomie 370 Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Drugie miejsce przypadło w udziale Valjko Lapcevicovi, studentowi Wydziału

SEP: pod znakiem nowoczesnych technologii

Od poniedziałku Krakowem zawładną górnicy. Już 18 stycznia w hotelu Qubus rozpoczyna się XXII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, w której udział potwierdziło ponad 450 osób. Tegoroczna edycja SEP będzie także okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia Kompanii Węglowej. Sesja jubileuszowa poświęcona Kompanii oraz jubileuszowy koncert odbędą się w czwartek, 21

Klimat: poważna pomyłka naukowców?

Świat obiegła wiadomość dotycząca raportu ONZ na temat zmian klimatycznych na świecie. Z informacji ujawnionych m.in. przez serwis foxnews.com wynika, że wartości publikowanych przez lata wzrostów temperatur były zawyżane.W mediach na świecie pojawiają się teraz głosy mówiące, że " naukowcy tworzący raport mogli się pomylić w ocenie wzrostu temperatury w

Bieruń: rusza polsko-niemiecki projekt

Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu, największa w kraju szkoła kształcąca w kierunkach górniczych, weźmie udział w XIV edycji wymiany młodzieżowej pod hasłem „Nauka poprzez spotkanie". Głównym celem projektu jest zrozumienie przez młodych ludzi trudnej historii obu narodów, m.in. poprzez wspólną pracę na rzecz Państwowego Muzeum

Zaslepka

GIG: prof. Wachowicz w komisji ds. stopni i tytułów

Prof. dr hab. inż. Jan Wachowicz, zastępca naczelnego dyrektora ds. badań i wdrożeń Głównego Instytutu Górnictwa został powołany w skład Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów na kadencję 2013-2016 r., sekcja nauki techniczne. Prof. Jan Wachowicz jest cenionym specjalistą z zakresu bezpieczeństwa pracy w górnictwie, w tym szczególnie

Zaslepka

Nauka: bezkonkurencyjny doradca finansistów

Jacek Podlewski, student II roku Wydziału Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, znalazł się w gronie zwycięzców konkursu International Student Business Forum. W marcu laureaci spotkają się na warsztatach w Bangkoku - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński rzecznik prasowy uczelni.Do udziału w VII

Bieruń: startują eliminacje do górniczej olimpiady

W piątek, 18 stycznia, w Zespole Szkół Powiatowych w Bieruniu odbędzie się drugi etap III Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę". Na starcie staną dwuosobowe reprezentacje 16 szkół górniczych wyłonione w drodze eliminacji szkolnych, w których wzięli udział uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego.Aby