Nauka: Srebrna Gwiazda Policji dla naukowców z AGH

Naukowcy z Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie otrzymali nagrodę Srebrnej Gwiazdy Policji podczas Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2013 - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni.

Odbywające się w Warszawie w dniach 17-19 kwietnia targi EUROPOLTECH zgromadziły przede wszystkim wystawców z branży technik operacyjnych, kryminalistycznych, teleinformatycznych czy łączności. Zaprezentowane nowości technologiczne i sprzętowe odznaczały się wysoką użytecznością dla służb policyjnych i formacji bezpieczeństwa państwa.

Złotą Gwiazdę Policji otrzymała Politechnika Gdańska za system zdalnej obserwacji akustyczno-wizualnej, realizowany w ramach projektu INDECT (to jeden z największych projektów badawczych Unii Europejskiej, koordynowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą). Srebrną Gwiazdę Policji zdobył natomiast system MITIS, nad którym pracują naukowcy AGH pod kierunkiem prof. Andrzeja Dziecha. Służy on do wykrywania fałszerstw w obrazach cyfrowych. Umożliwia m.in. identyfikację i odtwarzanie obszarów zdjęć, w których została zamieniona treść. Rozwiązanie pozwala na lokalizację zmian oraz rekonstrukcję pierwotnego wyglądu obrazu. Z kolei Brązową Gwiazdę Policji przyznano firmie Motorola Solutions Polska za rozwiązanie MOTOBRIDGE.

Obrazy cyfrowe odgrywają w dokumentacji kryminalistycznej istotną rolę, dlatego też ich integralność jest niezwykle istotna z punktu widzenia np. prowadzonych dochodzeń. Dzięki systemowi MITIS fałszerstwa obrazów cyfrowych, jak np. usunięcie jakiegoś obiektu lub dodanie innego, mogą być precyzyjnie i skutecznie rozpoznane i zlokalizowane. Jedną z najistotniejszych cech wyróżnionego rozwiązania jest jego zdolność do odtworzenia zmienionych fragmentów obrazu. System detekcyjny może zidentyfikować manipulację, a następnie odzyskać oryginalną treść. Rozwiązanie zaproponowane przez naukowców jest kompatybilne także z urządzeniami rejestrującymi obraz (np. kamerami cyfrowymi), dzięki czemu rejestrowany obraz jest chroniony przed manipulacją już w momencie jego nagrywania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.