Łupkowy: po pierwszej edycji konkursu Blue Gas

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasiło we wtorek (21 maja) wyniki pierwszej edycji programu Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez NCBR. Piętnaście konsorcjów naukowo-przemysłowych na prace B+R rozwijające własne technologie wydobycia gazu łupkowego w Polsce zainwestuje ponad 100 mln złotych, drugie tyle przeznaczy na projekty NCBR.

- Eksploatacja gazu łupkowego stała się prawdopodobna dzięki postępowi w badaniach geologicznych i rozwojowi technologii wydobywczych. Jednak wydobycie gazu z łupków na skalę przemysłową w naszym kraju wymaga zaangażowaniu polskich naukowców, ekspertów i firm, które przeznaczą własne środki na projekty badawcze. Tylko przy takiej współpracy wypracujemy własne technologie eksploatacji gazu łupkowego, odpowiadające polskim uwarunkowaniom geologicznym i prawnym, a także zapewnimy wysokie wymagania ochrony środowiska naturalnego - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W konkursie, którego nabór zakończył się 22 listopada 2012 r. złożono 22 wnioski, natomiast do oceny merytorycznej zostało zakwalifikowanych 19 projektów z czego dofinansowanie otrzyma ostatecznie 15 z nich. Na badania i prace rozwojowe nad wydobyciem gazu łupkowego zostanie przeznaczone 225 mln zł, z czego około 121 mln pochodzi od NCBR, natomiast 104 mln zł stanowi wkład własny przedsiębiorców.

- W konkursie pojawiło się stosunkowo dużo aplikacji nie tylko od dużych firm, ale także od małych i średnich przedsiębiorstw. Takie zainteresowanie pokazuje duży potencjał rozwoju polskiej gospodarki opartej na gazie łupkowym - komentuje prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Małe i średnie firmy mają szansę na realizację dużych projektów związanych z gazem łupkowym projektów przy współpracy z najprężniejszymi korporacjami w branży, poprzez dostarczanie im niektórych produktów czy usług - dodaje Dyrektor Centrum.

Wśród projektodawców znaleźli się nie tylko liderzy rynku energetycznego tj.: PGNiG, Lotos czy Orlen, ale także Strzelecki Energia Sp. z o.o., która otrzymała 6 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego na łącznym obszarze 5 000 km kwadratowych. Dofinansowanie otrzymają również takie firmy jak Baltic Ceramics Sp z o.o. czy Polymed Ltd Sp.z o.o., zajmujące się dostarczaniem wysokospecjalistycznych produktów wykorzystywanych przy wydobyciu gazu łupkowego.

Zewnętrzny zespół oceniający aplikacje miał charakter ekspercki i międzynarodowy, w składzie którego znaleźli się recenzenci z najlepszych ośrodków akademickich z Polski i z zagranicy (m.in. z ETH Zürich, Indiana University z USA czy Imperial College London). Każdy projekt oceniało aż 5 ekspertów, w tym co najmniej dwóch z zagranicy. Przyznane przez NCBR dofinansowanie pozwala na rozpoczęcie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii wydobycia gazu łupkowego.

Program "Blue-Gas - Polski Gaz Łupkowy" jest wynikiem podpisanego 11 lipca 2012 roku porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Agencją Rozwoju Przemysłu. Budżet przeznaczony na realizację programu wynosi 1 mld złotych. NCBR przeznaczy na ten cel 250 mln złotych, natomiast kolejne 250 mln złotych przekazane zostanie przez ARP z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w formie pożyczek dla przedsiębiorców. Pozostałe 500 mln to wkład własny przemysłu zainteresowanego wykorzystaniem wyników badań. Kolejny konkurs zostanie ogłoszony w IV kwartale br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Samorządowcy GZM apelują do Nawrockiego o podpisanie ustawy

Przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a wraz z nimi środowiska akademickiego i gospodarczego wystosowali wspólny apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Jej przepisy zawierają również nowelizację ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, która rozszerza kompetencje GZM i dostosowuje je do wyzwań stojących przed regionem.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.