metan

Lista artykułów

Sośnica-Makoszowy: zapalił się metan, dwaj górnicy ranni

W kopalni Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica we wtorek (19 listopada) o godz. 20.35 zapalił się metan. W wyniku zdarzenia dwóch górników zostało poparzonych. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W kopalni trwa akcja pożarowa.

Wujek: nowa stacja odmetanowania zabezpiecza ruch Śląsk

Nowoczesną stację odmetanowania z powierzchni w ruchu Śląsk kopalni Wujek otwarto dziś w południe (9 października) w Rudzie Śląskiej. Inwestycja Katowickiego Holdingu Węglowego SA kosztowała ok. 10 mln zł, a budowa trwała 15 miesięcy. - Wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa pracy oraz spowoduje znaczne oszczędności - mówi dla nettg.pl Wojciech Jaros, rzecznik KHW.

WUG: zużycie metanu będzie rosnąć

Niespełna trzecia część metanu, jaki wydziela się przy eksploatacji węgla, jest ujmowana w specjalne instalacje. Z tego ponad 60 proc. służy do produkcji ciepła, prądu i chłodu. Nadzór górniczy prognozuje, że ilość wykorzystanego w ten sposób gazu będzie rosnąć.

Metan: zamiast w powietrze - w instalację energetyczną

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza w ramach realizacji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach utworzonego konsorcjum z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowały technologię wykorzystania energetycznego metanu emitowanego obecnie z powietrzem wentylacyjnym do atmosfery.

Jankowice: stacja chroni i ogrzewa

Czy to nie dziwne? W Polsce podniecamy się przed telewizorami, że pod Lęborkiem zrobiono najwydajniejszy odwiert łupkowy w Europie, bo płynie tam 8 tys. m sześc. gazu na dobę. A tyle samo metanu w 24 godziny może uzyskać jedna śląska kopalnia! – zastanawiają się inżynierowie w podrybnickich Jankowicach, gdzie od roku działa jedna z najnowocześniejszych stacji odmetanowania w

Umowy: KW i Węglokoks stawiają na energetykę i metan

Kompania Węglowa i Węglokoks zawarły w środę (14 sierpnia) porozumienie w sprawie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz ciepła związanego z wykorzystaniem metanu.

1375092216 ast01

Górnictwo: nowa stacja odmetanowania w kopalni KW

Kompania Węglowa wybudowała za 8,5 mln zł nową stację odmetanowania w kopalni Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej. Inwestycja wynika ze strategii firmy, która do 2020 r. chce znacząco zwiększyć pozyskiwanie i gospodarcze wykorzystanie tego gazu.Przedstawiciele Kompanii wskazują, że nowa inwestycja nie tylko wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy, ale także spowoduje znaczne

Mamy obowiązek sięgnąć po śląski metan!

Rozmowa z dr. JANEM DRZEWIECKIM z Głównego Instytutu Górnictwa:W Polsce dyskutuje się nad wyborem strategicznego paliwa przyszłości. Ma Pan od dawna oczekiwaną w środowisku górniczym propozycję.– Polska jest hojnie obdarowana przez naturę surowcami energetycznymi. Dzięki węglowi, który w minionej epoce nazywany był „czarnym złotem",