Górnictwo: metan ze Śląska zasila ZEC

fot: ARC

KHW za to, co czyni dla zagospodarowania metanu, wyróżniony został główną nagrodą Ekolaur Polskiej Izby Ekologii

fot: ARC

W czwartek (27 lutego) w Rudzie Śląskiej zostanie uruchomiona oficjalnie instalacja energetyczna pracująca, w Wydziale XII Zakładów Energetyki Cieplnej SA, na metanie pochodzącym ze stacji odmetanowania na Ruchu Śląsk kopalni Wujek.

Czym jest metan, tego w środowisku górniczym nie trzeba tłumaczyć. Gwoli dziennikarskiej powinności przypomnijmy skrótowo: gaz bezbarwny, bezwonny, bez smaku, dwukrotnie lżejszy od powietrza. Im głębiej, tym więcej metanu. Średnio do 9 m sześc. w tonie tzw. czystej substancji, czyli węgla przeliczonego na czysty pierwiastek. Tam, gdzie gaz występuje w przedziale od 6 do 9 m sześc., tam mówi taki obszar określa się szczególnie zagrożonym metanem.

Im większe stężenie tego gazu w powietrzu tym wyższe zagrożenie jego wybuchem lub pożarem. Po przekroczeniu dopuszczalnej koncentracja metanu - 2 proc. - w kopalniach obowiązuje bezwzględny nakaz wstrzymania prac, wyłączenia urządzeń elektrycznych i wycofania załogi. Gdy stężenie metanu waha się między 5 a 15 proc., gaz tworzy z powietrzem mieszankę wybuchową (najsilniejszą przy stężeniu ok. 9-proc.). Wystarczy iskra, by doszło do eksplozji. Jeśli stężenie metanu w powietrzu przekracza 15 proc., to nie ma już zagrożenia eksplozją. Pojawia się natomiast zagrożenie pożarowe.

To tyle właściwościach metanu. To one sprawiają, że ten wysokoenergetyczny gaz może być wykorzystywany, w kontrolowanym procesie, jak źródło energii.

Można go wykorzystać spalając w gazowych silnikach elektrycznych i kotłach. By do tego doszło wpierw trzeba pozyskać metan z dołu kopalni. Czyni się to poprzez tzw. otwory drenażowe podłączone do istniejącej dołowej sieci rurociągów odmetanowania. Stamtąd gaz transportowany jest do powierzchniowej stacji odmetanowania. A ze stacji surowiec podawany jest już do zakładu energetycznego.

Wydział XII ZEC ze metanem z Ruchu Śląsk, to nie jedyny zakład tego rodzaju w Katowickim Holdingu Węglowym. Od roku 2010 silniki i kotły do spalania metanu Zakładu Energetyki Cieplnej SA (spółki zależnej KHW) działają w kopalni Mysłowice-Wesoła. W grudniu 2012 uruchomiona została instalacja w kopalni Wieczorek, instalacji zasilanej ze stacji odmetanowania kopalni Murcki-Staszic. Warto wiedzieć, że kopalnie KHW dostarczyły odbiorcom 9,8 mln m sześc. gazu pochodzącego ze stacji odmetanowania. W ub. roku podały już 18,7 mln m sześc. metanu.

Instalacja w Wydziale 12 ZEC uruchamianej 27 lutego jest zasilana metanem ze stacji uruchomionej jesienią 2013 r. Tę instalację tworzą (podajemy za biurem prasowym KHW) dwa silniki gazowe o mocy elektrycznej 1,5 MW i mocy cieplnej 1,5 MWt każdy oraz kocioł gazowy o mocy cieplnej 6 Mwt.

Silniki gazowe stanowią jednostkę kogeneracyjną, w której ciepło i energia elektryczna są wytwarzane w jednym procesie technologicznym. Sprawność jednostki kogeneracyjnej kształtuje się na poziomie 85 proc. Silniki gazowe mogą zużyć ok. 5,5 mln m sześc. czystego metanu w ciągu roku , natomiast kocioł gazowy spala ok.3 mln m sześc. metanu.

Po uruchomieniu rudzkiej instalacji kopalnie KHW mogą zagospodarować ok. 27 mln m sześc. metanu. To, że wytwarzana jest z niego energia, to nie jedyna korzyść. To także efekt środowiskowy i rzecz o kolosalnym znaczeniu dla kopalń metanowych poprawa bezpieczeństwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.