Górnictwo: nowa stacja odmetanowania w Brzeszczach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zebrani na uroczystości otwarcia goście mogli zwiedzić stację i dokładnie przyjrzeć się jej poszczególnym elementom

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

Owoc współpracy pomiędzy Kompanią Węglową a spółką Carboautomatyka - Powierzchniowa Stacja Odmetanowania w Kopalni Brzeszcze, od poniedziałku, 9 grudnia jest już otwarta.

Obiekt zastąpił starą, wybudowaną w 1976 r. stację, a jego nadrzędną funkcją jest - jak wyjaśnił zebranym na uroczystości otwarcia gościom dyrektor kopalni Janusz Adamowicz - ujęcie metanu z wyrobisk górniczych i górotworu dla poprawy bezpieczeństwa pracy górników i eksploatacji.

- Metan to zagrożenie, ale też źródło czystej energii. Stąd czasem nazywa się go białym węglem. Nowa stacja pozwala na ujęcie gazu z dołowych wyrobisk i przesłanie rurociągiem do odbiorców w celu ekonomicznego wykorzystania. Teraz możemy pozyskiwać metanu więcej, całość trafia do zlokalizowanej w Oświęcimiu firmy chemicznej Dwory oraz do opalania kotłów energetycznych Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. W przyszłości jednak planowane jest uruchomienie silników zasilanych metanem, które zapewnią energię elektryczną dla kopalni - wyjaśnił dyrektor Adamowicz.

Hentyk Stabla, prezes Carboautomatyki - spółki, która wybudowała stację - przyznał z kolei, że stacja przyczyni się do przedłużenia żywotności zakładu, a dwa podobne do niej obiekty Carboautomatyka buduje już za granicą.

- Dziękuję załodze i dyrekcji kopalni za współpracę. Pamiętajmy, że stacja ma przez wiele lat służyć głównie górnikom - dodał.

Po części oficjalnej i uroczystym przecięciu wstęgi, zebrani na otwarciu goście mogli dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom stacji i dowiedzieć się jak działają jej poszczególne elementy.

Warto dodać, że praca stacji jest zautomatyzowana, a nad bezpieczeństwem jej pracowników czuwa cały szereg nowoczesnych systemów, które dostosowują parametry pracy poszczególnych urządzeń do czynników takich jak np. temperatura powietrza czy ciśnienie atmosferyczne. Okazuje się bowiem, że są to czynniki, które wpływają bezpośrednio na to, jak zachowuje się ujmowany spod ziemi gaz.

Proces technologiczny nadzorowany jest i sterowany przez sterowniki przemysłowe na podstawie zadanych parametrów, warunków pracy i aktualnych wartości pomiarowych według algorytmów i autorskiego oprogramowania opracowanego przez pracowników Carboautomatyki.

Wszystkie dane są archiwizowane, a cały proces wizualizowany na monitorach w pomieszczeniu obsługi, gdzie jest możliwość zdalnego sterowania procesem oraz nadzoru wizyjnego pracujących urządzeń i całego obiektu.

System komputerowy pracujący na stacji jest połączony linią światłowodową z siecią kopalnianą co z kolei umożliwia podgląd pracy stacji i procesu technologicznego przez służby nadzorujące.

W galerii: uroczyste otwarcie nowej stacji odmetanowania w kopalni Brzeszcze, 9 grudnia 2013 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.