kopalnie

Lista artykułów

Kopalnia miejscem kultu religijnego?

Darmowe noclegi dla osób, które wydzierżawią miejsce parkingowe pod pensjonatem. Kolejka drogowa wożąca narciarzy wzdłuż stoku z nieczynnym wyciągiem. Podziemna trasa turystyczna ogłaszająca się jako kaplica św. Barbary. To tylko niektóre sposoby przedsiębiorców, chcących funkcjonować w czasie wprowadzonych przez rząd zimowych ograniczeń. W ramach walki z epidemią

Niektóre kopalnie będą fedrowały w święta

W ruchu Szczygłowice oraz kopalni Borynia będzie prowadzone częściowe wydobycie podczas tegorocznych świąt bożonarodzeniowych. Jak będzie wyglądała przerwa świąteczna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Jak poinformowali przedstawiciele JSW, w Wigilię we wszystkich kopalniach spółki będzie pracowała tylko pierwsza zmiana. W pierwszym dniu świąt częściowo wydobycie będzie

Święta w kopalniach PGG. Obsada zredukowana do minimum

W związku z przerwą świąteczną - od czwartku do soboty - kopalnie należące do Polskiej Grupy Górniczej nie będą prowadziły eksploatacji. W zakładach będzie dyżurować tylko niewielka część załogi. Przypomnijmy, że Wigilia, która wypada w czwartek, 24 grudnia, w PGG również jest dniem wolnym. Już w maju prezes spółki wydał zarządzenie, w którym w związku z tym, że

1608129631 jsw konf2

Górnicy są blisko osiągnięcia odporności populacyjnej?

Pierwszy dzień XXVII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej - Górnicze Zagrożenia Naturalne poświęcony był pandemii koronawirusa w kopalniach. Jak przekonywał Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracownicy kopalń są coraz bliżej osiągnięcia odporności

Najpierw umowa potem notyfikacja

Jak poinformował po zakończeniu spotkania ze związkowcami wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, z końcem marca strona rządowa powinna mieć komplet dokumentów umożliwiający notyfikowanie umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Umowa ma zakładać pomoc publiczną dla nierentownych kopalń. We wtorkowym spotkaniu dotyczącym umowy społecznej ws. transformacji górnictwa

Wyrok na zagłębie węglowe w Wałbrzychu

Trzydzieści lat temu, 15 grudnia 1990 r. podpisano wyrok na zagłębie węglowe w Wałbrzychu. Decyzję o jego likwidacji podjął wówczas minister przemysłu Tadeusz Syryjczyk. Pod koniec tysiąclecia w mieście nie fedrowała już ani jedna kopalnia. Proces likwidacji rozciągnięto na kilka lat. Początkowo od 1991 r. kopalnie Wałbrzych, Victoria i Thorez miały wydobywać węgiel tylko z

Umowa społeczna ws. górnictwa? Raczej spotkanie informacyjne

We wtorek, 15 grudnia, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń spotka się z przedstawicielami strony społecznej, którzy podpisali wrześniowe porozumienie dot. transformacji górnictwa. W tym terminie ma być podpisania umowa społeczna, ale nikt już raczej nie wierzy, że tak się stanie. Porozumienie z września nakreśliło ramy,

Cel jasny – utrzymać plan

Nawet dwa lata górnicy z gliwickiej Sośnicy wybierać będą ścianę x101 w pokładzie 416. Ma ruszyć w lutym 2021 r. Będzie miała 1700 m wybiegu. W ostatnim czasie brygady wykonujące roboty przygotowawcze mają pełne ręce roboty. Na wydobyciu jest podobnie. Kończy się powoli bardzo trudny rok dla polskiego górnictwa. Skutki pandemii koronawirusa odczuła każda kopalnia. W