kopalnie

Lista artykułów

Zyskają kopalnie, odetchną mieszkańcy

Na terenie gminy Strzelin istnieje szereg kopalń odkrywkowych, z których urobek transportowany jest lokalnymi drogami. Pięć lat temu gmina przejęła nieczynny odcinek linii kolejowej nr 304 z myślą o jej odremontowaniu. Doszło nawet do podpisania listu intencyjnego z przedstawicielami dwóch kopalń, mogących odnieść korzyść z rewitalizacji linii. Ostatnio jednak prace naprawcze

Które kopalnie wznowiły działalność?

Zabytkowe kopalnie i inne trasy podziemne po kilkumiesięcznej przerwie otwierają swe obiekty. Ale nie wszystkie i nie od razu. W następstwie jesiennej fali zachorowań na Covid-19 większość podziemnych tras turystycznych w Polsce wstrzymała działalność. Bez przerwy czynne były codziennie tylko Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku oraz - tylko w soboty i

Rozmawiali o sytuacji w górnictwie

Wtorkowe (2 lutego) obrady Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników trwały około trzy i pół godziny. Czego dotyczyły rozmowy? Obok przedstawicieli strony społecznej wzięło w nich udział czterech wiceministrów: aktywów państwowych Artur Soboń, klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, finansów Piotr Patkowski oraz rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

1612170172 pomnikkwkrozbark

Tajny rozkaz dotyczył kopalń węgla i uranu

Osoby wrogo ustosunkowane do komunistycznej rzeczywistości, krewni osób karanych za przestępstwa polityczne czy też synowie byłych funkcjonariuszy sanacyjnych mieli być w pierwszej kolejności kierowani do odbywania zastępczej służby wojskowej w kopalniach. Siedemdziesiąt lat temu, 1 lutego 1951 r. wydany został tajny rozkaz nr 008, który określił precyzyjnie zasady rekrutacji do

Najważniejszy będzie mechanizm dotowania kopalń

- Mechanizm dotowania to jest jeden z najważniejszych załączników, który musi być negocjowalny – zaznaczył Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, przed rozpoczęciem poniedziałkowych rozmów ze stroną rządową, dotyczących umowy społecznej dla górnictwa. - Myślę, że dzisiaj strona rządowa jako ten podstawowy dokument do dalszych negocjacji umowy

Sektor okołogórniczy również ucierpi z powodu zamykania kopalń

Wygaszenie górnictwa węgla kamiennego w ciągu najbliższych trzech dekad może prowadzić do likwidacji co najmniej 26,6 tys. miejsc pracy w firmach kooperujących z kopalniami - oszacowali ekonomiści w analizie, przygotowanej na zlecenie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. W wariancie pesymistycznym ubytek miejsc prac w firmach okołogórniczych w ciągu niespełna 30 lat transformacji

W minionym roku metan zapalił się raz

W ciągu ostatnich pięciu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego miało miejsce 14 zdarzeń związanych z zapaleniem się metanu oraz jeden wybuch. Jak wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego, w ich wyniku poszkodowanych zostało czterech górników. W 2020 r. odnotowano jeden przypadek zapalenia się metanu. Doszło do niego 2 lipca w kopalni Budryk w Ornontowicach, należącej do

Miasto otrzyma mniej pieniędzy od kopalń

Niemal pół miliona złotych mniej, niż przed rokiem mają wynosić sumaryczne wpływy z górnictwa do budżetu Bytomia w 2021 r. Większe będą przychody z opłaty eksploatacyjnej, podatków i opłat lokalnych od przedsiębiorców górniczych, za to mniejsze - z tytułu nieopodatkowanych należności. Na terenie Bytomia działają dwie czynne kopalnie węgla kamiennego: Węglokoks Kraj Sp. z