kopalnie

Lista artykułów

W podziemiach bytomskiej kopalni kręcono film sensacyjny

Centralna Pompownia Bolko w Bytomiu stała się w lutym miejscem pracy ekipy filmowej, realizującej zdjęcia do filmu historycznego o wydźwięku sensacyjnym. Podziemne wyrobiska szybu Bolko odgrywały rolę szybu Południowego KWK Miechowice i domniemanych tajemniczych wydarzeń, jakie zdaniem niektórych autorów miały się tam rozegrać w 1945 r., u schyłku Trzeciej Rzeszy. Ekipę filmową

W niektórych spółkach węglowych sytuacja jest bardzo zła

Instytucja nazywana roboczo Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć od energetycznych spółek Skarbu Państwa ich aktywa węglowe. W zamyśle autorów tego projektu ma on służyć bezpieczeństwu energetycznemu kraju i stopniowemu wygaszaniu wydobycia węgla. Spółki energetyczne będą za to mogły skupić się na inwestycjach w odnawialne źródła energii i bloki

Chcemy, żeby gwarancje zatrudnienia były ustawowe

O umiarkowanym optymizmie mówił po zakończeniu wtorkowego spotkania zespołu plenarnego pracującego nad umową społeczną dla górnictwa szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Kwestiami spornymi są wciąż zapisy dotyczące mechanizmu subsydiowania kopalń oraz notyfikacji umowy przez Unię Europejską. - Zaczynam być, umiarkowanym bardzo, ale optymistą. Dzisiaj udało

Gwarancje zatrudnienia niekonstytucyjne - uważa wiceminister

Jedną ze spornych kwestii, którą wskazują związkowcy, jest gwarancja zatrudnienia górników do emerytury. - To moim zdaniem jest niezgodne z polską konstytucją – powiedział przed rozpoczęciem wtorkowych rozmów dotyczących umowy społecznej Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. - Dzisiaj to spotkanie będzie miało roboczy charakter. To jedno z kolejnych spotkań, bo też

Związkowo-rządowe rozbieżności w kwestii finansowania kopalń

We wtorek rozpoczęło się kolejne spotkanie związkowo-rządowego zespołu plenarnego, który pracuje nad umową społeczną dla górnictwa. Jak przekazał Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, rozbieżności dotyczą m.in. systemu subsydiowania kopalń. - Praktycznie na ukończeniu mamy cały ten rozdział dotyczący systemu transformacji Górnego Śląska i

PGG udostępniła mapę wstrząsów w kopalniach

Dane o wstrząsach górniczych, znane dotąd specjalistom kopalnianych stacji i sieci sejsmologicznych, Polska Grupa Górnicza postanowiła udostępnić mieszkańcom regionu na stronie internetowej spółki w postaci mapy-geoportalu wstrząsów generowanych podziemną eksploatacją zakładów górniczych PGG - poinformowała spółka w nadesłanym komunikacie. Jak poinformowali przedstawiciele

Rok 2049 nierealny bez inwestycji w górnictwie

Termin 2049 r. jest maksymalną datą udziału węgla w produkcji energii. W 2030 r. planowanych jest jeszcze 56 proc. udziału węgla w energetyce, a to oznacza, że dzisiaj musimy rozmawiać także o inwestycjach w górnictwie – podkreśla Krzysztof Tchórzewski, były minister energii. Polityk wziął udział w ubiegłotygodniowych obradach sejmowej Komisji ds. energii, klimatu i aktywów

Sąsiadów rozstania z węglem

Górnicy zwalniani z czeskich kopalń inkasują od 100 tys. zł do 155 tys. zł brutto (po przeliczeniu z koron). Żaden górnik nie otrzyma jednak takiej sumy do ręki. System odpraw, który przyjęli Czesi, przypomina w pewnym sensie pomysł niemiecki sprzed 30 lat. Tam z kolei postawiono bardzo mocno na reorientację zawodową. Nasi południowi sąsiedzi zwalniają pracowników z kopalń w