gig

Lista artykułów

Górnictwo 4.0 pod cyfrowym pancerzem

Branża surowcowa wysłała jasny komunikat: bezpieczeństwo polskiej infrastruktury krytycznej zależy dziś od bitew toczonych w cyberprzestrzeni. Dwudniowy blok „Cyber”, zainicjowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB i ISAC-SIG, połączył twardą praktykę poligonową z debatą o technologiach wojskowych w służbie przemysłu. W obliczu rosnących zagrożeń hybrydowych,

GIG służył i służyć będzie nadal górnictwu, Śląskowi, wiedzy i nauce

Tegoroczna debata w ramach XXXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie była także okazją do przypomnienia historii i aktualnych działań najważniejszych instytucji działających w otoczeniu górnictwa. Jedną z nich jest Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy. Jego działalność obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w

Barbórka 2025 w górniczym instytucie: Od pracy na rzecz ciężkiego przemysłu po transformację regionu

Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy zorganizował akademię barbórkową w poniedziałek 1 grudnia. Nie tylko pracownicy górniczego instytutu, ale i goście podkreślali odpowiedzialną rolę GIG-PIB zarówno w dotychczasowych działaniach na rzecz górnictwa, jak i w transformacji regionu. Akademia odbyła się w auli im. prof. Marcina Boreckiego w katowickim gmachu

1762503271 sesjagreenjobs

Dyskusje o przyszłości górnictwa na konferencji Górnicze Zagrożenia Naturalne

220 uczestników, 3 międzynarodowe panele, kilkadziesiąt referatów i wystąpień. Wczoraj w Jaworzu rozpoczęła się 33-cia Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu GÓRNICZE ZAGROŻENIA NATURALNE 2025 zorganizowana przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa wraz z Komisją Górniczą PAN Oddział

1762430090 gig

W tunelach są laboratoria badawcze. Przedstawiciele górniczego instytutu właśnie je zwiedzili

Przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego uczestniczyli w dwóch stażach zagranicznych zorganizowanych w ramach projektu „Rozwój kształcenia technicznego – współpraca instytucji”. Ich celem było poznanie najlepszych praktyk w zakresie kształcenia technicznego oraz nawiązanie współpracy z czołowymi uczelniami w Finlandii. Delegacja

Metale ziem rzadkich i surowce krytyczne - cenny zasób dla Głównego Instytutu Górnictwa – PIB

Odzysk metali ziem rzadkich (REE) i surowców krytycznych (CRM) to kluczowy kierunek badań oraz rozwoju krajowej i unijnej polityki surowcowej, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej, rozwoju nowoczesnych technologii oraz redukcji zależności od dostaw z krajów trzecich. Metale ziem rzadkich to specyficzna grupa 17 pierwiastków chemicznych i wszystkie z nich są zaliczane do

Nowe kwalifikacje – nowe możliwości

Głównym Instytutem Górnictwa- Państwowy Instytut Badawczy zaprasza na studia podyplomowe z przeróbki mechanicznej surowców mineralnych. Rekrutacja już trwa. To propozycja skierowana do inżynierów, specjalistów i kadry kierowniczej zakładów górniczych oraz przeróbczych, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje i dostosować kwalifikacje do aktualnych wymagań branży. Z dniem 6

1753865364 jasmos

Górnicze miasto w pilotażowym programie. Chodzi w nim o teren po byłej kopalni

Jastrzębie-Zdrój zostało wybrane przez Główny Instytut Górnictwa do pilotażowego programu. Jednym z jego elementów jest platforma, na której prezentowane są tereny pogórnicze i poprzemysłowe województwa śląskiego oraz dane istotne dla ich dalszego zagospodarowania. W Jastrzębiu-Zdroju chodzi o tereny po byłej kopalni Jas-Mos. Główny Instytut Górnictwa realizuje program