Górnictwo: Prognozowane zakończenie i oddanie szybu do użytku ma nastąpić w 2027 roku

1578923031 szyb grzegorz tauron

fot: Tauron

Głęboki na 870 m szyb Grzegorz ma osiągnąć pełną funkcjonalność w 2023 r.

fot: Tauron

Szyb Grzegorz, który powstaje dla należącego do Południowego Koncernu Węglowego (PKW - dawniej Tauron Wydobycie) Zakładu Górniczego Sobieski ma 353 metry głębokości. Prognozowane zakończenie i oddanie szybu do użytku ma nastąpić w 2027 roku.

Jak podkreślają przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowy Szybów - wykonawcy inwestycji - szyb Grzegorz będzie pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej.

- Jest też jedną z dwóch największych inwestycji górniczych w kopalniach węgla w Polsce w ostatnich 20 latach, pierwszą po 30 latach inwestycją w kopalniach węgla z zastosowaniem mrożenia górotworu. Analiza warunków geologicznych wykazała występowanie w rejonie głębienia szybu Grzegorz do głębokości 465,33 m trudnych warunków geologicznych (duże zawodnienie terenu). W konsekwencji wybrano metodę specjalną głębienia szybu. Zaprojektowane 40 otworów mrożeniowych o głębokości 485 m oraz 3 otwory kontrolne łącznie z otworem G-8bis (na wspólnej osi za kręgiem mrożeniowym), służą do badania kształtu i rozmiarów płaszcza mrożeniowego w trakcie mrożenia i rozmrażania szybu. Płaszcz mrożeniowy ma zabezpieczać szyb przed wdarciem się wody oraz scalać odcinki, na których górotwór jest osłabiony, luźny z tendencjami do lasowania - informuje Przedsiębiorstwo Budowy Szybów.

Budowa szybu Grzegorz ma już czteroletnie opóźnienie. Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się w 2023 roku. Jednak w latach 2020-21 prace bardzo spowolniły (Południowy Koncern - wtedy Tauron Wydobycie - podjął rozmowy z generalnym wykonawcą robót na temat warunków ich dalszego prowadzenia), a następnie zostały przerwane. Budowa szybu została wznowiona na początku minionego roku.

Szyb ma udostępnić eksploatację złoża Dąb, którego zasoby bilansowe wynoszą ponad miliard ton węgla o parametrach niezbędnych dla funkcjonowania niskoemisyjnych bloków energetycznych, będąc równocześnie zabezpieczeniem dalszej działalności kopalni Sobieski.

– Budowa nowego szybu oraz uruchomienie eksploatacji złoża Dąb ma umożliwić zachowanie stabilnej produkcji węgla dla energetyki w horyzoncie czasowym określonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych – argumentował pod koniec minionego roku Jacek Pytel, prezes zarządu Południowego Koncernu Wydobycie.

– Inwestycja w złoże Dąb ma zapewnić dedykowane paliwo dla niskoemisyjnego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Na terenie inwestycji wykonano do tej pory infrastrukturę powierzchniową niezbędną do głębienia szybu i wydrążono ponad 311 metrów w obudowie ostatecznej. Nieprzerwanie utrzymywany jest płaszcz mrożeniowy zabezpieczający drążenie szybu – wskazał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.