Szyb Chrobry dawnej Kopalni Anny zostanie zrewitalizowany. Powstanie tu żłobek i izba pamięci

1752469350 kwkannawiz

fot: UM Pszów

Projekt przewiduje m.in. adaptację jednego z pokopalnianych budynków na żłobek, lokale dla start-upów i NGO oraz rewitalizację zabytkowego budynku maszynowni szybu Chrobry I

fot: UM Pszów

Urząd Miasta w Pszowie wyłoniło w przetargu wykonawcę inwestycji, obejmującej budowę kompleksu społeczno-gospodarczego przy szybie Chrobry byłej kopalni Anna. Koszt inwestycji wyniesie 34 mln zł.

Projekt przewiduje m.in. adaptację jednego z pokopalnianych budynków na żłobek, lokale dla start-upów i NGO oraz rewitalizację zabytkowego budynku maszynowni szybu Chrobry I projektu Hansa Poelziga z kompleksowym zagospodarowaniem przyległego terenu. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Instal Cymorek z Kiczyc.

Jak informują władze miasta, w budynku zaopatrzenia na parterze powstanie żłobek dla 18 dzieci. Na pierwszym piętrze przewidziano lokale użytkowe na start, z kolei na trzeciej kondygnacji powstanie Centrum Organizacji Pozarządowych wraz z Izbą Pamięci Miasta Pszów i KWK Anna.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2027 roku.

Będzie to kolejna miejska inwestycja na pokopalnianych terenach, po efektownej rewitalizacji budynku biblioteki z wieżą widokową szybu Jan oraz budowie edukacyjnego Parku Ryszard z rowerowym pumptrackiem.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych.

W Pszowie wydobyto „monumentalne piękno architektury przemysłowej”

Nie da się ukryć, że budynek maszyny wyciągowej Szybu Chrobry jest perełką architektoniczną. W czasie pierwszej wojny światowej przeprowadzono gruntowną rozbudowę zakładu górniczego w Pszowie, tworząc nowy zespół szybowy Rudolf. Już w 1912 r. rozpoczęto drążenie podwójnego szybu, stosując metodę tubingową. Budynek maszynowni szybu Rudolf to jeden z najbardziej okazałych projektów Hansa Poelziga, wybitnego berlińskiego architekta, z tego okresu. Prace nad nim rozpoczęły się w 1914 r. Maszynownia została ukończona już w 1916 r. Powstały wtedy nowe obiekty towarzyszące, takie jak nadszybie czy też maszynownia (z elektryczną maszyną firmy Siemens-Schuckert). W 1917 r. ukończono prace szybowe, osiągając poziom 350 m. Wydobycie w nowym szybie rozpoczęto 1 czerwca 1917 r.

W 1922 r., po przyłączeniu Pszowa do Polski, szyb Rudolf został przemianowany na szyb Chrobry. W 15 lat po powstaniu zabudowań kopalni Anna pisano, że w Pszowie architekt wydobył „monumentalne piękno architektury przemysłowej”. W 2015 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego. Z kolei urządzenia znajdujące się w budynku maszyny wyciągowej są w całości wpisane do rejestru zabytków ruchomych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.