Szpieg w resorcie: procedury bezpieczeństwa w ministerstwie energii wzmacniane

1522234844 marekw abw fb

fot: Facebook (screen)

Marek W. podejrzany o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej aktywnie uczestniczył w sieciach społecznościowych w grupach na tematy energetyczne i podkreślał swoje zawodowe związki z resortem energii (na zdj. konto Facebook dyrektora W. z fotografią siedziby Ministerstwa Energii w Warszawie)

fot: Facebook (screen)

Procedury bezpieczeństwa w Ministerstwie Energii są wzmacniane od ponad roku - powiedział w środę, 28 marca, minister energii Krzysztof Tchórzewski, pytany przez Polską Agencję Prasową o sprawę Marka W., pracownika ME aresztowanego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.

Minister dodał, że Marek W. - który formalnie ciągle jest zatrudniony w ministerstwie w pionie energetyki - przeszedł do nowego resortu w 2015 r. z Ministerstwa Gospodarki. Tchórzewski zaznaczył, że przepisy są takie, że kwestią zatrudnienia będzie można się zająć za pół roku, a znaczenie będzie miało, czy Marek W. jest dalej podejrzany, czy też oskarżony.

Wewnętrznie czujni
- W tej sprawie jako urząd takimi rzeczami nie powinniśmy się zajmować, ale wewnętrznie jesteśmy czujni. To jest kwestia naszej współpracy z organami ścigania, ale tą wiedzą nie mogę się dzielić - powiedział Tchórzewski dziennikarzom.

Minister zaznaczył, że procedury bezpieczeństwa w Ministerstwie Energii są wzmacniane od ponad roku.

- Wszyscy pracownicy, którzy mają cokolwiek wspólnego z delikatnymi z punktu widzenia państwa informacjami są poddawani procedurze dostępu do informacji tajnych. To nam gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie - podkreślił minister.

Urzędnik-szpieg miał kontakt z rosyjskim wywiadem
W piątek ABW zatrzymała podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji urzędnika ME Marka W. W sobotę na wniosek prokuratora z mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia aresztował go do 21 czerwca.

Prokuratura zarzuciła mu czyn z art. 130 par. 1 Kodeksu karnego, czyli postawiła zarzut szpiegostwa. Ten, kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 - stanowi ten artykuł Kk.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że z materiałów ABW wynika, iż dyrektor W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Specjalista od funduszy europejskich
- W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji - powiedział PAP Żaryn.

Wyjaśnił, że Marek W. w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.