Szósty blok Elektrowni Opole pomyślnie zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym

1557863653 blok6 opole me

fot: Ministerstwo Energii

W uroczystości w Opolu uczestniczyli m.in. minister energii i ambasador USA w Polsce

fot: Ministerstwo Energii

Uroczysta synchronizacja nowego bloku nr 6 w Elektrowni Opole przebiegła we wtorek, 14 maja, z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Nowa jednostka została pomyślnie połączona z siecią o godz. 14. W praktyce oznacza to rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej, zgodnie z zaostrzonymi wymogami środowiskowych, które wynikają z tzw. Konkluzji BAT. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku z siecią zsynchronizowany został blok nr 5 w Opolu.

Przed oddaniem jednostki do eksploatacji, co zgodnie z umową ma nastąpić do 30 września 2019 r, przeprowadzona zostanie jeszcze tzw. optymalizacja pracy bloku, próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy, po których blok osiągnie maksymalną moc znamionowa 900 MW.

- Bezpieczeństwo energetyczne to cel, który postawiliśmy sobie po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 r. Dziś możemy z satysfakcją odnotować fakt, że przodujemy w tej dziedzinie wśród krajów Unii Europejskiej. Robimy wszystko, by zapewnić stabilne dostawy paliw i energii umożliwiające pokrycie wzrastającego zapotrzebowania. Traktujemy te działania jako priorytet nie tylko krajowej polityki energetycznej, ale i całej gospodarki – powiedział minister Tchórzewski.

Podkreślił, że nowe budowane w Elektrowni Opole bloki o łącznej mocy 1800 MW w znacznym stopniu przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i do dalszego obniżania emisji w sektorze energetycznym.

Minister Energii odczytał również list, który do uczestników wydarzenia skierował premier Mateusz Morawiecki.

"Ta ogromna inwestycja była i jest szansą dla polskiego przemysłu i przedsiębiorców. Tysiące podpisanych umów i tysiące pracujących na placu budowy specjalistów to już osiągnięty efekt. Przed nami perspektywa ponad 30 lat pracy tych nowoczesnych instalacji, co oznacza źródło stabilnych dostaw energii do współtworzenia siły naszego kraju" – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole (kosztem 11,6 mld zł) to jedna z najważniejszych inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Nowoczesne jednostki wytwórcze zaprojektowane zostały na 35 lat ciągłej pracy i z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, ich sprawność w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie ok. 46 proc., co przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko.

- Opolska elektrownia wejdzie do czołówki najnowocześniejszych elektrowni nzbaa świecie - podkreślił minister Tchórzewski.

Wykonawcom z konsorcjum, któremu przewodziła amerykańska kompania GE, gratulowała też w Opolu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która dodała, że podobne wydarzenia wzmacniają polsko-amerykańskie partnerstwo:

- Jest przykładem tego, co nasze kraje mogą wspólnie osiągać - powiedziała Mosbacher.

Elektrownia Opole po zakończeniu inwestycji będzie zaspokajać 8 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Będzie trzecią co do wielkości - po Bełchatowie z Grupy PGE i Elektrowni Kozienice - polską elektrownią.

W konsorcjum wykonawców pracowali specjaliści spółek Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power. Większość z 3 tys. zamówień na roboty w ramach przedsięwzięcia zlecono polskim firmomom. Na placu budowy pracowało jednocześnie nawet 5,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice park kieszonkowy fot KAW

W Katowicach powstaną kolejne parki kieszonkowe

Cztery nowe parki kieszonkowe powstaną w tym roku w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty na realizacje miejsc odpoczynku i rekreacji przy ulicach Przelotowej, Dębowej, Oswobodzenia oraz Podhalańskiej – informują w Urzędzie Miasta Katowice.

Ekspert: europejska branża motoryzacyjna po raz trzeci w kryzysie półprzewodnikowym

Europejskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu grożą przymusowe przestoje produkcji z powodu problemów z dostawami półprzewodników z Chin - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben. Dodał, że to trzeci taki kryzys w ciągu ostatnich 5 lat.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 6,00 zł za litr, diesel - 6,48 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw wzrosła w porównaniu z piątkiem.

TOP 6 nieoczywistych propozycji na Industriadę 2026. Poleca dr Adam Hajduga

Przed nami kolejna Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Odbędzie się w dniach 13 i 14 czerwca 2026 roku, a tegorocznym motywem przewodnim są „Twarze przemysłu”. Industriada zagości w 50 obiektach i nie sposób odwiedzić je wszystkie. Wspólnie z dr. Adamem Hajdugą - współtwórcą festiwalu, wiceprezydentem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego i dyrektorem instytucji kultury „Szyb Staszic” w Tarnowskich Górach – przygotowaliśmy TOP 6 nieoczywistych propozycji na Industriadę 2026.