Szkolenia: nie kara, lecz świadomość

fot: Jarosław Galusek/ARC

Szkolenia przygotowane są przez Biuro BHP Kompanii Węglowej we współpracy z nadzorem górniczym

fot: Jarosław Galusek/ARC

W Kompanii Węglowej rusza cykl szkoleń dla wyższego dozoru. Mają one służyć wymianie doświadczeń i dyskusji nad problematyką bezpieczeństwa pracy służyć mają szkolenia dla wyższego dozoru.

W liczącej maksymalnie 15 osób grupie znajdą się równocześnie maszynowcy, behapowcy i górnicy, tak aby każda problematyczna pod względem bezpieczeństwa pracy sytuacja została przeanalizowana z różnych punktów widzenia.

Szkolenia przygotowane są przez Biuro BHP Kompanii Węglowej we współpracy z nadzorem górniczym.

Program szkoleń zakłada ich podział na dwie części.

Pierwsza, przygotowana przez Kompanię, związana jest z omówieniem statystyki wypadków, kosztów, które generują, wysokości nakładów na cele bhp oraz realizacji planu poprawy bhp. W tej turze przedstawiane są także wyniki audytów wewnętrznych i zewnętrznych oraz wyniki kontroli przeprowadzanych przez organy nadzoru.

Druga część, przygotowana i prowadzona przez pracowników WUG i dyrektorów okręgowych urzędów górniczych, dotyczy omówienia przyczyn i okoliczności wypadków, które miały miejsce w latach 2011 i 2012. Kolejnym punktem jest próba wskazania przepisów naruszonych w związku z wypadkiem i dyskusja nad zaistniałą sytuacją.

- Omawiane wypadki to zdarzenia ciężkie i śmiertelne. Podzielono je na dwie grupy: do pierwszej zakwalifikowano wypadki, które wystąpiły w wyrobiskach ścianowych, chodnikowych i na skrzyżowaniach. Druga grupa to wypadki spowodowane wadliwą organizacją pracy i ryzykownymi zachowaniami pracowników - wyjaśnia Andrzej Pakura, dyrektor Biura BHP Kompanii Węglowej.

Przykłady, przygotowane przez Biuro BHP Kompanii Węglowej, specjaliści z WUG uzupełnią o inne sytuacje, mające miejsce w całej branży. Jak wyjaśnia dyrektor Pakura, z prośbą o pomoc zwrócono się do urzędników WUG ze względu na ich autorytet, dociekliwość i niejednokrotnie inny punkt widzenia na przebieg wypadku.

Zdaniem służb bhp spółki, taki sposób prowadzenia szkoleń wpłynie na zwiększenie wśród pracowników świadomości związanej z bezpieczeństwem pracy.

- Chodzi nam o to, żeby główni inżynierowie przekazali te informacje swojemu dozorowi i uwzględnili je w swoich działaniach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że wiele wypadków nie wydarza się z przyczyn losowych, ale z powodu naruszeń przepisów, złej koordynacji, wadliwej organizacji pracy czy braku respektu. Nie chodzi przecież o to, żeby ludzi karać, lecz aby uświadamiać im, że ich życie i bezpieczeństwo zależą od nich samych - mówi Andrzej Pakura.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.