Szejnfeld: Energetyka – fundamentem
Wiceszef resortu gospodarki przedstawił założenia Polityki energetycznej do 2030 r. Podczas swojego wystąpienia Szajnfeld powiedział, że ministerstwo gospodarki zamierza zwiększać efektywność w obszarze wytwarzania, przesyłu i dystrybucji oraz użytkowania energii – podało biuro prasowe MG
- Jednym z proponowanych instrumentów wsparcia będzie system „białych certyfikatów”, który gwarantuje korzyści finansowe dla podmiotów dokonujących największych oszczędności energii – wyjaśnił wiceminister.
Odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Bezpieczeństwo energetyczne chcemy oprzeć o własne zasoby surowców, w szczególności węgla, w tym węgla brunatnego. Zapewni to uniezależnienie od zewnętrznych źródeł dostaw – powiedział minister Szejnfeld.
Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki istotne znaczenie dla realizacji podstawowych celów polityki branży ma rozwój energetyki odnawialnej. - Podstawowe działania rządu zostaną nakierowane na ograniczenie emisji CO2, SO2 i NOx zgodnie ze zobowiązaniami przyjętymi przez Polskę. MG przewiduje także wsparcie dla rozwoju technologii produkcji energii o zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko, w tym technologii zgazowania węgla oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) – mówił minister Adam Szejnfeld.
Wiceminister podziękował także pracownikom Zespołu Elektrowni PAK SA za ich pracę i wkład w budowanie polskiej gospodarki. Najlepszym wręczył medale i odznaczenia Prezydenta RP oraz Ministra Gospodarki. – Do tej pory ZE PAK S.A. zainwestowały ponad 600 mln euro w nowy blok Pątnów II oraz ponad 600 mln zł w remonty i modernizacje innych bloków i infrastruktury. PAK powinien być przykładem dla innych firm, jak należy podchodzić do konkurencyjnych wyzwań w elektroenergetyce – mówił minister Szejnfeld.