Szefowie firm mogą ubezpieczyć się od strajku

Fala tegorocznych protestów pocztowców, stoczniowców, pielęgniarek i nauczycieli sprawiła, że na rynku ubezpieczeń pojawiła się oferta: możliwość wykupienia polisy od skutków strajku. Wykupienie ubezpieczenia rozważa dyrekcja szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

Od ubiegłego poniedziałku w \"Barlickim\" strajkują pielęgniarki. Siostry zaczęły od dwugodzinnej przerwy w pracy i codziennie wydłużają protest o kolejne 60 minut - wczoraj strajkowały już 10 godzin. Domagają się wypłaty w wysokości 2 tysięcy złotych brutto dla pielęgniarki początkującej, 2,5 tysiąca złotych brutto dla osoby z 5-letnim stażem, 3 tysiące złotych brutto z 10-letnim stażem i 3,5 tysiąca złotych brutto dla oddziałowej. Do akcji - jak szacuje Anita Olejniczak, dyrektor do spraw finansowych - przyłączyło się blisko 200 z 370 zatrudnionych w szpitalu pielęgniarek - podał \"Dziennik Łódzki - Polska\"

- Trudno oszacować, ile dotychczas straciliśmy na tym proteście - informuje Anita Olejniczak. - Gdy w ubiegłym roku strajkowali lekarze, kosztowało nas to 4 miliony złotych. Polisa od skutków strajku może być dla nas wybawieniem.

Poczta Polska mogła stracić nawet 270 mln zł na proteście listonoszy i podwyżce wynagrodzeń, której doręczyciele się domagają. - Nie mamy polisy od strajku. Może czas to zmienić - mówi Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty Polskiej.

Polisę na strajk proponuje Ergo Hestia. Powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w pierwszym półroczu strajkowało blisko 200 tysięcy Polaków. Zainteresowani muszą wykupić klauzulę, rozszerzającą zakres ubezpieczenia kompleksowego przedsiębiorstw od wszystkich ryzyk o szkody w mieniu, powstałe na skutek strajków, zamieszek i rozruchów.

- Jest możliwość ubezpieczenia mienia firmy, ale i utraty zysku, spowodowanej strajkiem - informuje Joanna Kitowska, rzecznik Ergo Hestia. - Ceny polisy ustalane są indywidualnie, ale przy limicie wypłaty 2 miliony złotych odszkodowania, roczna składka wynosi około 2 tysięcy złotych.

Z ubezpieczenia może także skorzystać producent, któremu zastrajkowali dostawcy. Taka sytuacja wystąpiła ostatnio w skierniewickim Horteksie, gdzie produkcję zablokowali sadownicy, którzy nie zgadzali się na zbyt niskie ceny skupu jabłek.

Zdaniem Marcina Brody, redaktora naczelnego \"Miesięcznika Ubezpieczeniowego\", specjalisty od ubezpieczeń, ofertę Ergo Hestii warto rozważyć - napisał \"DŁ\".

- Nie da się przewidzieć strajku ani jego skutków, natomiast można tak zaplanować budżet firmy, by znalazła się w nim opłata za polisę - tłumaczy Broda. - Polecałbym jednak przed wykupieniem polisy dokonanie symulacji finansowej i skalkulowanie, czy ubezpieczenie się opłaca. Jest oczywiste, że w niewielkim rodzinnym przedsiębiorstwie tego typu ubezpieczenie kompletnie się nie opłaca - podsumowuje Marcin Broda.

Oburzenia nową ofertą nie kryje natomiast Waldemar Krenc, szef łódzkiej \"Solidarności\". Jego zdaniem, strajk to normalny znak demokracji, gdy wyczerpane zostały możliwości porozumienia się.

- Jeżeli pracodawca unika rozmów, a sięga po środek zastępczy, jakim, w mojej ocenie, jest ubezpieczenie, to tylko można mu pogratulować - ironizuje Waldemar Krenc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.