Szanghaj: Chińczyk potrafi przerobić olej jadalny na paliwo

fot: Krystian Krawczyk

zakończył się już etap eksperymentów i próbnej produkcji paliwa oraz jego wykorzystania w ok. 300 różnego rodzaju pojazdach, takich jak taksówki, autobusy i samochody ciężarowe...

fot: Krystian Krawczyk

Za dwa lata zużyty olej jadalny po przetworzeniu go na paliwo ma w Szanghaju napędzać wysokoprężne silniki miejskich autobusów.

Szanghajski Komitet Bezpieczeństwa Żywności będzie współpracować z lokalnym Uniwersytetem Tongji i sześcioma firmami, które przetwarzają zużyty olej jadalny na biopaliwo, które posłuży do zasilania silników wysokoprężnych - zapowiedział dyrektor komitetu Yan Zuqiang. Stwierdził, że przetworzone paliwo jest wysokowartościowe i nadaje się do zastosowania w komunikacji miejskiej. Koszty jego produkcji są jednak wysokie i z tego względu przewiduje się udzielenie dotacji firmom zajmującym się uzdatnianiem biopaliw.

Zdaniem prof. Lou Diminga z Uniwersytetu Tongji, który zajmuje się tym zagadnieniem od trzech lat, zakończył się już etap eksperymentów i próbnej produkcji paliwa oraz jego wykorzystania w ok. 300 różnego rodzaju pojazdach, takich jak taksówki, autobusy i samochody ciężarowe. W jego opinii, już najwyższy czas, by wykorzystać opracowaną technologię produkcji biopaliw na skalę przemysłową.

W marcu b.r. w Szanghaju wprowadzono w życie regulamin, według którego skupowany będzie zużyty olej jadalny; ustalono również zasady doboru odpowiednich firm mających zająć się skupem tego surowca.

Yan poinformował, że Szanghaj ma najwyższy współczynnik odbioru zużytego oleju jadalnego w całym kraju, przekraczający 90 proc.

Celem władz miejskich było stworzenie szczelnego systemu skupu zużytego oleju jadalnego, aby nie dopuścić do dość popularnego w Chinach nielegalnego procederu powtórnej rafinacji oleju i sprzedaży go, jako pełnowartościowego oleju do celów spożywczych. Z drugiej strony należało wprowadzić w życie program promocji paliw ekologicznych - dodał Yan.

Zasady dotyczące recyklingu zużytego oleju jadalnego to część programu modernizacji systemu transportu publicznego w Szanghaju - powiedział dyrektor Szanghajskiego Transportu Miejskiego i Zarządu Portowego Sun Jianping. Twierdzi on, że mieszkańcy chętniej będą korzystać z transportu publicznego, jeżeli będzie on wygodniejszy i będzie sprzyjać środowisku.

Sun jest przekonany, że nowoczesny transport powinien wesprzeć rozwój miasta, również w aspekcie ekologicznym, co ma równie ważne znaczenie, jak tworzenie nowych i ambitnych planów urbanistycznych.

W ramach wykorzystywania nowych technologii, 14 kwietnia wykonano półtoragodzinny próbny lot samolotem Airbus A320 nad lotniskiem międzynarodowym Shanghai Hongqiao, którego silniki napędzane były biopaliwem z zużytego oleju jadalnego.

Przerabianie zużytych olejów jadalnych jest istotnym zagadnieniem związanym z kwestią bezpieczeństwa żywności. W końcu maja ub.r. wybuchła afera związana z przetwarzaniem zużytych olejów (pochodzącym głównie ze smażenia, ale również z kanałów wentylacyjnych i ściekowych), zebranych przez pekińską sieć restauracji. Okazało się, że firma skupująca zużyte oleje, zamiast - zgodnie z pozwoleniem - przerobić je na cele techniczne, od sześciu lat ponownie je rafinuje i sprzedaje, jako olej spożywczy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.