Szacunkowa wartość podpisanego kontraktu wynosi ok. 190 mln zł

fot: KGHM

Wydobycie w ZG Polkowice – Sieroszowice rozpoczęło się w 1968 r. Kierunkiem rozwoju dla zakładu jest zagospodarowanie bogatego złoża w przyległym obszarze Głogów Głęboki - Przemysłowy

fot: KGHM

KGHM zwiększy zamówienia na dostawy gazu ziemnego. Miedziowa spółka podpisała z PGNiG dodatkowy kontrakt indywidualny do obowiązującej już umowy ramowej. Szacunkowa wartość podpisanego kontraktu wynosi ok. 190 mln zł - podała w czwartek w komunikacie KGHM Polska Miedź.

Jak podano, KGHM zdecydował o poszerzeniu dostaw gazu ziemnego od PGNiG o nowy punkt - Powierzchniową Stację Klimatyzacyjną w Kwielicach na Dolnym Śląsku.

- Zostanie ona oddana do użytku w 2021 r. W ramach realizowanej inwestycji KGHM powstanie system rurociągów i podajników, którego zadaniem będzie m.in. odzysk ciepła dla celów gospodarki energetycznej spółki - podano.

Cytowany w komunikacie prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podkreślił, że dzięki zapewnieniu paliwa gazowego dla Powierzchniowej Stacji Klimatyzacji w rejonie szybu GG-1 stworzona zostanie możliwość dostawy wody lodowej do wyrobisk górniczych zlokalizowanych na poziomie poniżej 1200 m w obszarze górniczym Głogów Głęboki Przemysłowy.

- Wprowadzona do umowy optymalizacja procesu zakupu gazu była dla KGHM priorytetem przy tak dużych ilościach gazu zużywanego w naszym procesie produkcyjnym - powiedział Chludziński.

Chludziński podkreślił przy tym, że negocjacje i wypracowanie nowego kontraktu były prowadzone w czasie pandemii Covid-19.

- Pokazuje to doskonałe przygotowanie zarówno KGHM, jak i PGNiG do rozmów i negocjacji w trudnych warunkach biznesowych - powiedział prezes.

Z kolei cytowany w komunikacie prezes PGNiG Jerzy Kwieciński wskazał, że KGHM to jeden z największych producentów miedzi na świecie oraz wieloletni strategiczny klient PGNiG.

- W ten sposób wspólnie wspieramy rozwój polskiej gospodarki - powiedział Kwieciński.

W komunikacie podkreślono, że obie spółki wypracowały dodatkowe mechanizmy optymalizacji procesu zakupu i sprzedaży surowca, które zostały wprowadzone w postaci aneksów do obowiązującej umowy oraz kontraktów indywidualnych, zawartych między KGHM i PGNiG w 2017 roku. Podpisane wówczas porozumienia zakładają dostawy gazu ziemnego dla KGHM od PGNiG do 2033 r - przypomniano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.