Swora: Unijna współpraca energetyczna jest konieczna

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora ocenił - podczas V Forum Energetycznego w Sopocie - że energetyczna współpraca krajów UE jest konieczna, ale wspólny rynek energetyki w Europie nie powstanie szybko.

W forum w Sopocie uczestniczy ok. 300 gości z Europy Środkowej i innych krajów UE oraz z USA, państw Azji Centralnej i Rosji. Wtorkowa sesja plenarna otwierająca forum poświęcona była nowej strategii energetycznej Europy.

Swora przyznał, że nie ma wspólnego, europejskiego rynku energetycznego, ale budowane są rynki regionalne. Polski rynek jest częścią takich rynków. - W grudniu otwieramy połączenie ze Szwecją. (...) Do polskiego systemu elektroenergetycznego będzie mogło wpłynąć ze Szwecji do 600 MW mocy, o ile ten prąd będzie tam tańszy niż w Polsce - powiedział. W następnym roku podobne połączenia mają być uruchomione z Czechami i z Austrią.

Dodał, że tworzenie takich połączeń jest przykładem wzrastającej roli połączeń transgranicznych i giełd energii w ramach budowanych rynków regionalnych.

Jego zdaniem "współpraca europejska w zakresie energetyki ma sens, ale wspólny rynek energetyki w Europie nie powstanie szybko".

- Musimy wziąć na poważnie zasadę solidarności europejskiej, a Europa powinna być solidarna zwłaszcza w zakresie gazu - powiedział Swora. - Jeśli uda się w przyszłości odejść od partykularnych interesów, które są reprezentowane przez poszczególne państwa unijne, to będziemy mieli wspólny rynek energii. Trudno powiedzieć, czy to się kiedykolwiek uda - zauważył.

Były premier Czech Mirek Topolanek, ocenił z kolei, że wspólna polityka energetyczna w Europie jest potrzebna, ale trudna do zrealizowania. Zdaniem Topolanka nie ma szansy na porozumienie całej Europy w sprawie polityki energetycznej. - Intencje są dobre, ale każdy kraj członkowski UE skupia się na swoich interesach, a trudno jest pogodzić interesy wszystkich - podkreślił.

Powiedział również, że państwa UE mają różne spojrzenia na takie kwestie jak bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatyczne i ceny energii. - Europę Środkowo-Wschodnią interesuje zwłaszcza zmniejszenie uzależnienia od dostaw surowców energetycznych z Rosji - dodał.

Jednocześnie w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Europa musi być samowystarczalna w zakresie energetyki. Zdaniem byłego premiera Czech może się do tego przyczynić m.in. wspólne podejście do krajów spoza Europy, czy stosowanie zasady solidarności.

Podczas forum został zaprezentowany raport przygotowany przez KPMG pt. "Perspektywy sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej". Raport wskazuje, że największym problemem w regionie jest konieczność wielkich inwestycji w energetykę w najbliższych latach. Twórcy raportu szacują, że region potrzebuje około 150 miliardów euro na inwestycje w tym sektorze.

Forum Energetyczne w Sopocie potrwa do środy. Patronat nad forum objęła Polska Agencja Prasowa.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.