Swoisty obowiązek

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przewodniczącym komisji ponownie został prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

Uważam, że podjęta 20 lat temu decyzja o wydawaniu specjalistycznego czasopisma, poświęconego sprawom górnictwa węgla kamiennego, była trafną i bardzo dobrą decyzją. Sektor ten to ważna gałąź polskiego przemysłu, szczególnie obfitująca w liczne wydarzenia.

Ponadto należy pamiętać, że okresie ostatnich 25 lat to właśnie w górnictwie węgla kamiennego miały miejsce niezwykle głębokie zmiany, dotyczące wszystkich sfer jego działalności. To powoduje, że zakres poruszanych problemów i przekazywanych informacji jest wyjątkowo bogaty, a dziennikarze mają o czym pisać. Na pewno ważne jest, aby były one przekazywane profesjonalnie, bowiem grono czytelników Trybuny Górniczej to nie przypadkowi ludzie, ale osoby, które znają górnictwo i często są z tym przemysłem związane emocjonalnie. Są to nie tylko pracownicy kopalń, ale także wielu innych firm, fabryk i instytucji współpracujących z kopalniami.

Myślę, że Trybuna Górnicza spełnia bardzo ważną medialną rolę, pisząc obiektywnie o trudnych górniczych problemach, i znajduje na swoich łamach także miejsce na pokazywanie dobrych, pozytywnych przykładów działań i wydarzeń oraz górniczych sukcesów, o których trudno przeczytać w innych gazetach. Po 20 latach cotygodniowych spotkań z Trybuną Górniczą stały się one dla mnie swoistym obowiązkiem. Są one bowiem okazją do pewnego uporządkowania najważniejszych, zwykle fachowo skomentowanych, wydarzeń, które zaistniały w górnictwie w minionym tygodniu. Czasem są także newsy, o których dowiaduję się po raz pierwszy. Różnorodność tematyczna czasopisma sprawia, że czyta się je z zainteresowaniem.

W Instytucie bardzo cenimy sobie to, że możemy co tydzień, w każdym wydaniu gazety, zamieszczać krótką informację o ważnych wydarzeniach, które już miały miejsce w GIG lub odbędą się w kolejnym tygodniu. To dla nas efektywny sposób informowania środowiska o naszych pracach i podejmowanych działaniach, które dotyczą górnictwa węgla kamiennego. Chcę podkreślić, że bardzo często spotykam się z pozytywną reakcją na ich temat właśnie od tych czytelników, którzy śledzą naszą działalność. Ponadto osobiście cenię sobie wysoko możliwość publikowania na łamach Trybuny Górniczej specjalistycznych artykułów na tematy, które interesują czytelników Trybuny Górniczej.

Redakcji Trybuny Górniczej dziękuję za dotychczasową, niezwykle pożyteczną działalność i życzę dalszych owocnych lat realizacji ważnej misji obiektywnego informowania o problemach górnictwa węgla kamiennego.

Prof. Józef Dubiński,
członek korespondent PAN, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, prezydent Światowego Kongresu Górniczego

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.