Świętokrzyskie: wody geotermalne szansą dla energetyki?

Złoża wód termalnych i siarczkowych znajdują się w powiecie kazimierskim (Świętokrzyskie) - wynika z prowadzonych tam od jesieni odwiertów. Według starosty Jana Nowaka, mogą one w przyszłości być wykorzystane m.in. do celów leczniczych i energetycznych.

- Wiedzę o tym, że na naszym terenie mogą znajdować się wody termalno-siarczkowe, mieliśmy od lat 60., kiedy prowadzono badania pod kątem wykrycia ropy naftowej. Wtedy te wody były odpadem dla wiertników i słabo to udokumentowali, ale ludzie pamiętali, że w okolicy był odór siarkowodorowy - powiedział  starosta kazimierski.

Spostrzeżenia sprzed pół wieku właśnie się potwierdziły przy okazji realizacji projektu budowy ogrzewania wodami geotermalnymi Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach (gm. Kazimierza Wielka).

W połowie grudnia podczas wykonywania odwiertów doszło do samowypływu wód siarczkowych i termalnych. - Doszło do niego pod ogromnym ciśnieniem i narobił sporo szkód wykonawcy - tłumaczył starosta. Obecnie prace geologiczne są kontynuowane. - Mamy przekonanie i nadzieję graniczącą z pewnością, że te pokłady tu są. Geolodzy mówią nawet, że mogą być one największe w Europie. Muszą to jednak potwierdzić kolejne badania - podkreślił Nowak.

Jeśli tak się stanie, okolice Kazimierzy Wielkiej mogą stać się kolejnym istotnym miejscem turystyki uzdrowiskowej w Świętokrzyskiem, wpisanej na listę głównych specjalizacji regionalnych. Obecnie głównymi ośrodkami, których rozwój oparty jest na wodach leczniczych, są uzdrowiska w położonym na północny-wschód od Kazimierzy Busku Zdroju.

- Wody są na głębokości 667 metrów, czyli mniej więcej takiej, jak się spodziewano. Plan zakłada, że odwiert będzie wykonany do głębokości co najmniej 750 metrów, co winno potrwać mniej więcej do końca stycznia br. Zasoby tych wód szacuje się ostrożnie na kilka miliardów metrów sześciennych - napisano w komunikacie na stronie Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej.

Jak informuje starostwo, według wstępnych ocen "temperatura wody na wypływie wynosi ok. 30 stopni (Celsjusza - PAP). Nie była ona jednak jeszcze dokładnie badana, ponieważ wiercenie trwa nadal. Wszystko wskazuje jednak, że jest to na pewno woda siarczkowa i termalna" - napisano.

Sprawa kazimierskich wód znana jest już dobrze prezesowi Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego i jednocześnie szefowi departamentu odpowiedzialnego za turystykę i promocję w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jackowi Kowalczykowi.

- Kazimierza Wielka leży trochę ponad 50 km od Krakowa, jest świetnie skomunikowana z Małopolską, potencjał jest ogromy - powiedział.

Według Nowaka zarówno gmina, jak i powiat w zasięgu odwiertu posiadają działki, na których mogłyby powstać przedsięwzięcia. - Teraz jednak czekamy na szczegółowe wyniki badań, które dadzą nam więcej informacji - zaznaczył starosta. Konieczne są więc m.in. ekspertyzy balneologiczne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.