Światowe zasoby energii muszą się podwoić do 2050 r.

Zasoby energii na naszym globie muszą być podwojone do 2050 roku - to najważniejsza konkluzja raportu przedstawionego w poniedziałek na trwającym w Rzymie Światowym Kongresie Energetycznym

.

Jego uczestnicy wyrazili przekonanie, że największy popyt na energię w najbliższych dziesięcioleciach będzie utrzymywać się w krajach rozwijających się. W Kongresie uczestniczą przedstawiciele największych światowych instytucji, odpowiedzialnych za energię, jej producenci oraz naukowcy - podał PAP

W raporcie, sporządzonym na obrady przez Światową Radę ds. Energii (The World Energy Council) zwrócono uwagę na potrzebę rozwoju w tej dziedzinie, ale także pokojowego wykorzystania zasobów energetycznych. W dokumencie znalazło się również ostrzeżenie, że brak zaangażowania rządów i współpracy na wielu szczeblach może doprowadzić do wielkiej niestabilności cenowej na rynku energetycznym i braku jakichkolwiek racjonalnych zasad.

Uczestniczący w poniedziałkowych obradach Kongresu szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w swym wystąpieniu, że \"energia i środowisko są kluczami do globalnego bezpieczeństwa i rozwoju\". Poinformował ponadto, że w styczniu przyszłego roku Unia Europejska przedstawi swe propozycje dotyczące prawodawstwa w dziedzinie energii.

Premier Włoch Romano Prodi powiedział, że \"potrzeba dużo, dużo, bardzo dużo badań naukowych nad nowymi źródłami energii\".

\"Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że musimy całkowicie zmienić kierunek, w jakim zmierzają nasze poszukiwania i dlatego konieczne jest przeznaczenie wielkich funduszy na ten cel\" - dodał szef włoskiego rządu.

Światowe Kongresy Energetyczne organizowane są co trzy lata. W rzymskich obradach uczestniczą przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk oraz czterech polskich firm energetycznych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ma 15 lat i fotografuje kopalnie. Właśnie odwiedził KWK Murcki-Staszic

Mickael Pantin - młody francuski fotograf, autor projektu "Industry revealed" odwiedził w tym tygodniu KWK Murcki-Staszic. Swoje prace wielokrotnie już pokazywał na wystawach.

Prawda jest gorzka. Górnictwo kojarzy się przede wszystkim z degradacją terenów i szkodami

– Gospodarka bez surowców nie ma szans na przetrwanie. Tę prawdę należy propagować i prowadzić ustawiczny dialog ze społeczeństwem na rzecz bezpieczeństwa surowcowego kraju – takie wnioski płyną z tegorocznej konferencji „Przyszłość terenów pogórniczych”, zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Wyższy Urząd Górniczy i Uniwersytet Śląski.

Powrót do górnictwa a zwrot JOP. Ważna opinia prawnika

Łukasz Oleś, adwokat: Czym innym jest utrata uprawnienia do świadczenia lub brak możliwości ponownego skorzystania z programu restrukturyzacyjnego, a czym innym obowiązek zwrotu już wypłaconej jednorazowej odprawy pieniężnej.

KGHM zamierza zbudować pierwszą w Polsce kopalnię polihalitu

KGHM Polska Miedź planuje budowę pierwszej w Polsce kopalni polihalitu w rejonie Zatoki Puckiej. Według przedstawicieli spółki realizacja inwestycji może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy.