Światowa Wystawa Górnicza rozpocznie się za kilka dni

Program Światowej Wystawy Górniczej MINING EXPO 2008, Expo Silesia, Sosnowiec, 9-12 września 2008.

Do uroczystego otwarcia wystawy górniczej został zaledwie tydzień. Poniżej publikujemy jej program.

9 września 2008
Dzień z udziałem ości 21. Światowego Kongresu Górniczego

10.00 – 16.00 - Ekspozycja otwarta dla publiczności
11.00 – 12.00 - Uroczyste otwarcie targów przez wiceprezesa Rady Ministrów – Waldemara Pawlaka, z udziałem zaproszonych gości
12.00 - 12.30 - Zwiedzanie wystawy przez oficjalną delegację rządową
12.30 - Briefing prasowy (Biuro Prasowe)
14.00 - Konferencja prasowa firmy KOPEX (Biuro Prasowe)
15.00 – 16.00-  Forum ministrów (Centrum Konferencyjne Expo Silesia)
16.30 – 19.00 - Program wieczorny dla gości Kongresu i Wystawców MINING EXPO – organizator Urząd Miasta Katowice, miejsce Spodek – Katowice

10 września 2008
Dzień Ministerstwa Gospodarki

10.00– 17.00 - Ekspozycja otwarta dla publiczności
10.00 - Spotkanie delegacji Ministerstwa Gospodarki z przedstawicielami czołowych firm z branży górniczej i zwiedzanie ekspozycji
11.00 - Konferencja pod patronatem Trybuny Górniczej – „Górnictwo musi inwestować”
- „Strategia rządowa dla sektora górnictwa węgla kamiennego” – Joanna Strzelec-Łobodzińska, doradca ministra gospodarki ds. górnictwa
- „Inwestycje w górnictwie węgla kamiennego w latach 2008-2015” – Henryk Paszcza, zastępca dyr. Agencji Rozwoju Przemysłu SA, oddz. Katowice
- „Zagospodarowanie Pola Bzie-Dębina inwestycyjnym priorytetem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA” – wiceprezes Andrzej Tor, dyrektor Jacek Plutecki
- „Projekt Dębieńsko – od planu do realizacji” – przedstawiciel NWR

11 września 2008
Dzień Ministerstwa Skarbu Państwa

10.00 – 17.00 - Ekspozycja otwarta dla publiczności
11.00 Konferencja pod patronatem „Trybuny Górniczej”
- „Strategia prywatyzacji polskiego górnictwa” – Jan Bury, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa
- „Giełda jako źródło pozyskania środków” – dr Janusz Zawiła, ekspert giełdowy
- „Bogdanka wkrótce na giełdzie” – prezes Mirosław Taras, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA
- „Droga Katowickiego Holdingu Węglowego na giełdę” – prezes Stanisław Gajos, KHW SA

13.00 - Spotkanie prasowe i prezentacja konferencji „Czyste Technologie Węglowe\", organizatorzy: PKE i Kolporter Expo (Biuro Prasowe)
17.00 - Uroczyste wręczenie nagród za najciekawszą ekspozycję Wystawy MINING EXPO
17.30 - Wieczorne spotkanie dla wystawców

12 września 2008

10.00 – 16.00 Ekspozycja otwarta dla publiczności
12.00 - Konferencja prasowa podsumowująca 21st World Mining Congress & Expo


Oficjalne delegacje rządowe:
• Delegacja Rządu Indii z udziałem ministra górnictwa
• Delegacja Republiki Kazachstanu z udziałem Sauata Mynbayeva, ministra energetyki i surowców mineralnych
• Delegacja Republiki Komi z udziałem prezydenta Władimira Torłopowa (Federacja Rosyjska)
• Delegacja Rządu Ukrainy z udziałem Wiktora Połtawca, ministra przemysłu węglowego Ukrainy
• Delegacja RPA
• Delegacja Laosu
• Delegacja Indonezji

Delegacje:
• Delegacja z Wietnamu
• Delegacja z Doniecka (Ukraina)

Dodatkowe Ekspozycje:
• Muzeum Górnictwa z Zabrza
- „Polskie aparaty ratownicze”
- „Dziedzictwo techniki górniczej”
- „Górnicze lampy bezpieczeństwa – wskaźnikowe”

Wycieczki dla uczestników MINING EXPO:
• Zabytkowa sztolnia „Królowa Luiza” w Zabrzu
• Zabytkowa kopalnia „Guido” w Zabrzu

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.