Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.72 PLN (-5.99%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.70 PLN (+2.04%)

ORLEN S.A.

131.88 PLN (-0.84%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.79 PLN (+0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.64 PLN (+1.29%)

Enea S.A.

24.90 PLN (+1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.30 PLN (-4.30%)

Złoto

4 763.30 USD (+1.29%)

Srebro

75.19 USD (-0.45%)

Ropa naftowa

101.82 USD (-1.72%)

Gaz ziemny

2.85 USD (-1.08%)

Miedź

5.61 USD (-0.73%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.72 PLN (-5.99%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.70 PLN (+2.04%)

ORLEN S.A.

131.88 PLN (-0.84%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.79 PLN (+0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.64 PLN (+1.29%)

Enea S.A.

24.90 PLN (+1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.30 PLN (-4.30%)

Złoto

4 763.30 USD (+1.29%)

Srebro

75.19 USD (-0.45%)

Ropa naftowa

101.82 USD (-1.72%)

Gaz ziemny

2.85 USD (-1.08%)

Miedź

5.61 USD (-0.73%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Świat nie odchodzi od węgla

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przestańmy mówić, że górnictwo nie może otrzymać pomocy publicznej - zaznacza Janusz Olszowski

fot: Jarosław Galusek/ARC

Świat nie odchodzi od węgla - podkreślił we wtorek prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2015. Według niego mimo obecnej dekoniunktury węgiel wróci do łask.

Olszowski powiedział dziennikarzom, że świat w ubiegłym roku wyprodukował ponad 8 mld ton węgla; Jak dodał, "Polska wyprodukowała ok. 130 mln ton węgla kamiennego i brunatnego razem".

- W tej chwili mogę powiedzieć jedno: świat nie odchodzi od węgla. Ci, którzy twierdzą, że zakończyła się epoka węgla i stali mówią nieprawdę - powiedział prezes GIPH. Jak zaznaczył "węgiel i stal jeszcze przez wiele dziesiątków lat" będą napędzały koniunkturę, będą powodowały "rozwój gospodarek".

Odnosząc się do sytuacji na rodzimym rynku górnictwa Olszowski wskazał, że są kłopoty, ale ten okres należy przetrwać. - Jaka jest sytuacja producentów każdy wie, rzeczywiście mamy w tej chwili trudną sytuację, mamy dekoniunkturę, mamy ogromne kłopoty, ale takie okresy myśmy już przerabiali. Musimy ten okres przetrwać i poczekać aż zmienią się uwarunkowania globalne na świecie. Jestem przekonany, że węgiel wróci do łask, ceny węgla staną się wyższe, nasze górnictwo będzie bardziej konkurencyjne, tylko musimy chwilowo pomóc temu górnictwu - powiedział prezes GIPH.

- Pamiętajmy o tym, że nasz sektor górnictwa węglowego, to nie są tylko kopalnie i spółki węglowe, ale to wszystko co widzicie na tych targach - to jest ogromny przemysł producentów maszyn, urządzeń górniczych, firm usługowych, budownictwo górnicze. To są jednostki naukowo-badawcze, to są wyższe uczelnie, to jest ponad pół miliona miejsc pracy i my naprawdę mimo tendencji takich, że będziemy ograniczać niewątpliwie zużycie węgla w Polsce - tj. nieuniknione - to ten węgiel przez co najmniej najbliższe 20, 30 lat będzie znaczącym nośnikiem energii - zaznaczył.

Według Olszowskiego należy "górnictwu, w tych czasach dekoniunktury pomóc przetrwać ten trudny okres a górnictwo na pewno odpłaci wszystkim za kilka lat". - Patrzmy na ten nasz sektor paliwowo-energetyczny nie tylko z punktu widzenia kopalń, które mają kłopoty, ale z punktu widzenia całego tego ogromnego potencjału, który mamy. My tego potencjału nie możemy zmarnować tylko dlatego, że są chwilowe kłopoty - podkreślił prezes GIPH.

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2015 potrwają od wtorku do piątku.

Prezes Polskiej Techniki Górniczej Marek Brzenczek poinformował, że w targach uczestniczy ponad 480 wystawców z ponad 20 krajów, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Australii, Chin, Wietnamu, Ukrainy, Rosji, Francji.

- Oferta prezentowana w Katowicach to kwintesencja światowej i rodzimej myśli górniczej, która wytycza i kształtuje kierunki rozwoju przemysłu wydobywczego oraz sprzyja podnoszeniu wydajności i bezpieczeństwa pracy - powiedział Brzenczek.

- Dzisiaj spotykają się tutaj przedstawiciele branż przeżywających kryzys - górnictwa, hutnictwa. Lekką zadyszkę także ma energetyka. Ilość wystawców, ilość kontrahentów, ilość firm () świadczy, że przed tymi branżami te firmy widzą przyszłość, widzą rozwój. Myślę, że jeszcze światła nie gasimy nad polskim przemysłem. Są tacy, którzy chcą wciąż inwestować w górnictwo, hutnictwo, energetykę - powiedział dziennikarzom Saługa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW obniżyła cel wydobycia węgla w 2026 r. z 13,5 mln ton do 13,3 mln ton

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej obniżył przewidywany roczny poziom wydobycia węgla ogółem w 2026 r. z ok. 13,5 mln ton do ok. 13,3 mln ton - wynika ze środowego raportu bieżącego spółki. Powód to skutki grudniowego wyrzutu metanu w kopalni Pniówek, w następstwie którego zginęło dwóch górników.

Witamy w rodzinie – już 2 500 CUdownych Rodziców KGHM!

Każdy CUdowny Rodzic to dla KGHM wielka radość i duma. Już 2500 naszych pracowników zostało uhonorowanych wyjątkowym pakietem gratulacyjnym z okazji narodzin dziecka. To wyraz uznania dla tych, którzy dzień po dniu łączą zawodowe wyzwania z najpiękniejszą rolą w życiu – rodzica. Naszym 2500 CUdownym Rodzicem, szczęśliwym tatą Huberta jest Daniel Wiśniewski, ratownik straży pożarnej JRGH.

Enea Operator zawiera pierwszą w Polsce umowę na usługę IRB

Enea Operator wykonała kolejny ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, odpornej i elastycznej sieci dystrybucyjnej. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę na świadczenie usługi Interwencyjnej Regulacji Mocy Biernej (IRB) – to rozwiązanie umożliwiające aktywne zarządzanie poziomami napięć w sieci przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wujek Koniec KZM 31

Ta kopalnia budowała dobrobyt kraju, była świadkiem historii. Teraz kończy żywot

Były łzy wzruszenia, uściski dłoni, wspomnienia razem przepracowanych szycht. Czas mija nieubłaganie. W środę, 1 kwietnia, dokończyła swych dni kopalnia Wujek – miejsce szczególne w historii Śląska i Polski. Symbol ciężkiej, górniczej pracy, a zarazem walki z ustrojem totalitarnym.