Supersieć UE dla bezpieczeństwa gazowego

Unia musi skutecznie przeciwdziałać zakłóceniom dostaw gazu i zwiększać możliwości jego magazynowania. Mechanizmy wczesnego ostrzegania, które zawiodły podczas kryzysu gazowego w 2009 zostaną zrewidowane. Eurodeputowani uważają ponadto, że należy zwiększać objętości magazynowe gazu i rozbudowywać połączenia międzysystemowe.

17 września Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa do zwiększenia wysiłków, aby w przyszłości unikać zakłóceń w dostawach gazu.

Posłowie wezwali do stworzenia wspólnej, europejskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego. Zwiększenie skuteczności sieci korespondentów ds. bezpieczeństwa energetycznego (Nesco) powinno ułatwić uniknięcie potencjalnych problemów w dostawach energii. Z zadowoleniem przyjęli porozumienie w sprawie finansowania projektów infrastrukturalnych stanowiących element europejskiego planu naprawy gospodarczej (250 milionów euro) oraz pomysł utworzenia w nowej europejskiej supersieci elektrycznej i gazowej.
Europarlamentarzyści podkreślili podczas dyskusji, że UE powinna angażować się w dialog z kluczowymi dostawcami energii, ale nie kosztem otwartych rozmów o przestrzeganiu praw człowieka. Ochrona praw człowieka i bezpieczeństwo energetyczne powinny należeć do priorytetów w programie kolejnego szczytu UE-Rosja i stanowić nieodłączny element nowego porozumienia UE-Rosja.

Wśród priorytetów Parlamentu znajduję się zapewnienie połączenia Europy z nowymi źródłami gazu na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Kaspijskiego niezależnie od jakiegokolwiek pojedynczego przedsiębiorstwa czy gazociągu. Projekt Nabucco pozwoli zmniejszyć zależność UE od rosyjskich dostaw, natomiast Desertec pozwoli wykorzystać potencjał w zakresie energii słonecznej, jaki posiadają regiony Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1616666255 1615887806 stacje energi

Europejczycy chętniej kupują auta na prąd

W Europie sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie i jest już większa niż benzynowych. W Polsce elektryki sprzedają się w tym roku słabiej z powodu braku dopłat - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Polski elektryk z Jaworzna w 2029 roku. Są nowe informacje

Polski samochód elektryczny ma wyjechać z fabryki w Jaworznie w 2029 roku – powtórzył prezes ElectroMobility Poland. Przekazał też nowe informacje o inwestycji. 

Krzysztof Galos: „Bezpieczeństwo surowcowe Polski zaczyna się w drugim obiegu”. Gra toczy się o metale dla energetyki i obronności

Stawka rośnie wraz z napięciami geopolitycznymi. Europa nadal sprowadza wiele metali, pierwiastków i komponentów z ograniczonej liczby kierunków.

Skarbówka zabezpieczyła ponad 47 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przejęli 47 tys. sztuk nielegalnych papierosów na terenie Dąbrowy Górniczej i Katowic. Miały trafić na czarny rynek. Wartość uszczuplenia z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT wyniosła blisko 90 tys. zł.