Strasburska przygoda młodych górników

1538242146 05 studenci arc k4 m

fot: ARC/archiwum domowe

Mirosław Cholewa, Paweł Rzymanek i Kamil Śledź w gmachu Paramentu Europejskiego w Strasburgu

fot: ARC/archiwum domowe

Stanęli na podium Turnieju Wiedzy Górniczej w ramach Szkoły Eksploatacji Podziemnej. W nagrodę pojechali do Strasburga na zaproszenie prof. Jerzego Buzka, europarlamentarzysty, przewodniczącego Komisji przemysłu, badań naukowych i energii PE.

Paweł Rzymanek i Mirosław Cholewa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Kamil Śledź, reprezentant Politechniki Śląskiej, mile wspominają przeżyte chwile.
Jak powszechnie wiadomo, eurodeputowani pracują na co dzień w komisjach w Brukseli. Lecz raz w miesiącu udają się do oddalonego o 450 km Strasburga, gdzie odbywają się czterodniowe sesje plenarne.

- Strasburg jest główną siedzibą PE. Budynek ten funkcjonuje jako symbol europejskiego pojednania – opowiada Paweł Rzymanek. - Bardzo nam się podobał zarówno gmach parlamentu, jak i strasburskie zabytki: katedra Notre Dame, La Neustadt, czy też Eglise du Temple-Neuf. Podczas spotkania z prof. Jerzym Buzkiem miałem okazję zadać pytanie o przyszłość przemysłu wydobywczego węgla kamiennego. Niestety, nie rysuje się ona zbyt kolorowo. Będziemy musieli stopniowo odchodzić od tego paliwa. Na szczęście do osiągnięcia tego celu jest jeszcze w miarę daleka droga – mówi Paweł Rzymanek.

Zwycięzca Turnieju Wiedzy Górniczej po ukończeniu studiów dostał pracę w kopalni Budryk. Jest zatrudniony w Dziale Przygotowania Produkcji.

- Podoba mi się to, co robię. Wyznaczamy fronty robót, wykreślamy mapy, sporządzamy harmonogramy, wykresy techniczne, planujemy rozcinki. Cztery razy w miesiącu muszę zjechać na dół – wyjaśnia.

Mirosław Cholewa rozpoczyna właśnie piąty rok studiów.

- W Strasburgu było super. To taka Mała Wenecja. Mosty i domy jak z bajki. Miło się spaceruje w takiej scenerii. Wspaniały był również rejs po Renie. Trasa jest naprawdę piękna. Chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić. Może też odwiedzę Brukselę? Prof. Jerzego Buzka pytałem o kwestie związane z Nord Stream 2. Oczywiście podzielamy opinię byłego premiera, że tę inwestycję trzeba powstrzymać. „Ona dzieli Europę, uderza w fundament jej solidarności” – powiedział prof. Buzek. Nord Stream 2 nie jest zgodny ani z duchem, ani z zasadami unii energetycznej. I taka jest prawda. Oczywiście trudno jest pogodzić się z koniecznością odejścia od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i gazu. Trudno, bo przecież wybrało się górniczy fach – podsumował Mirek Cholewa.

Trzeba wspomnieć o tym, że laureat II miejsca w Turnieju Wiedzy Górniczej przez pół roku przebywał w ramach programu Erasmus na studiach na Uniwersytecie Technicznym w Vigo. Miał okazję przekonać się, jak funkcjonują hiszpańskie kopalnie odkrywkowe.

- Hiszpanie wyraźnie przestawiają swoją energetykę na odnawialne źródła energii, chętnie też prezentują swoje osiągnięcia w dziedzinie rekultywacji terenów pokopalnianych. A na samej uczelni jest bardzo wysoki poziom. Podejście do studenta jest tam bardziej bezpośrednie, mniejsze są grupy i chyba trochę lepsze zaplecze naukowe – opowiada.
W najbliższej przyszłości Mirosław Cholewa będzie starał się o pracę w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów, gdzie odbył praktykę.

Kamil Śledź również mile wspomina wyjazd do Strasburga. Na turnieju w Krakowie wywalczył trzecie miejsce.

- Parlament Europejski robi spore wrażenie, piękna jest również starówka. Co się tyczy węgla, to jak sądzę będzie on jeszcze przez lata pełnił ważną rolę w polskiej energetyce, choć nie ma dla niego dobrego klimatu w Parlamencie Europejskim – przyznaje absolwent Politechniki Śląskiej.

Dziś nie żałuje, że swą edukację związał z górnictwem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.