Strabag stawia ultimatum drogowej dyrekcji

Strabag pl

fot: strabag.pl

Strabag buduje m.in. obiekty inżynieryjne i drogowe

fot: strabag.pl

Strabag daje drogowej dyrekcji tydzień na podjęcie rozmów o wypłacie 260 mln zł roszczeń. Grozi sądem.

Strabag, polska spółka austriackiej grupy budowlanej, zdobyła wart około 2 mld zł kontrakt na budowę 19 km obwodnicy Wrocławia. Mimo że realizuje sporo dużych drogowych kontraktów, to jej współpraca z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie układa się dobrze - poinformował \"Puls Biznesu\".

— Dyrekcja nie rozpatruje naszych roszczeń, które dotychczas przedstawiliśmy. Na przykład przy obwodnicy Lubnia inżynier rezydent kontraktu zalecił nam zastosowanie innego niż w specyfikacji rodzaju betonu. Wykonaliśmy jego polecenie, a teraz dyrekcja nie chce nam za to zapłacić — mówi Paweł Antonik, prezes polskiego Strabaga.

W sumie nazbierało się tych roszczeń aż 260 mln zł. Strabag chce, by drogowa dyrekcja w ciągu tygodnia podjęła rozmowy o ich wypłacie.

— Jeżeli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podejmie rozmów, nie zmieniając tym samym swojej polityki ignorowania roszczeń wykonawcy, to pójdziemy do sądu i odzyskamy należności wraz z odsetkami — informuje szef Strabaga.

— Przy wielu kontraktach różnych wykonawców pojawiają się roszczenia i każde rozpatrujemy indywidualnie — także to dotyczące betonu na obwodnicy Lubnia — mówi Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA.

Prezes Strabaga uważa też, że dyrekcja powinna sprawniej organizować przetargi.

— Znacznie lepiej przygotowana do realizacji projektów inwestycyjnych jest kolej. W drogownictwie natomiast zamówień jest bardzo mało. Mamy moce wykonawcze wy-korzystane w 50 proc., a na otaczarniach i innych środkach produkcji w 32-33 proc. Nie potrzebujemy Chińczyków — podkreśla Paweł Antonik.

Wkrótce firma może podwoić obroty. To dzięki już zdobytym kontraktom i zamówieniom, o które dopiero się stara.

— Obroty sięgają 2 mld zł rocznie, a w 2009 r. mogą wzrosnąć do 2,7-3,0 mld zł. W 2010 r. natomiast przewidujemy 3,5-4,0 mld zł — szacuje Paweł Antonik.

Strabag zwiększy obroty m.in. dzięki kontraktowi na wrocławską obwodnicę. Będzie też wykonawcą kontraktu wartego 1,3 mld EUR na autostradzie A2 Nowy Tomyśl — Świecko, której koncesjonariuszem jest Autostrada Wielkopolska.

Strabag posiada też 25 proc. udziałów w konsorcjum z Budimeksem Dromeksem, Mostostalem Warszawa i Warbudem na realizację wartego ponad 2 mld zł kontraktu na budowę stołecznej Trasy Prymasa Tysiąclecia. Obecnie przygotowuje się do kolejnego przetargu na realizację trasy od ulicy Puławskiej do podwarszawskiego węzła Konotopa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?