Strabag stawia ultimatum drogowej dyrekcji
fot: strabag.pl
Strabag buduje m.in. obiekty inżynieryjne i drogowe
fot: strabag.pl
Strabag, polska spółka austriackiej grupy budowlanej, zdobyła wart około 2 mld zł kontrakt na budowę 19 km obwodnicy Wrocławia. Mimo że realizuje sporo dużych drogowych kontraktów, to jej współpraca z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie układa się dobrze - poinformował \"Puls Biznesu\".
— Dyrekcja nie rozpatruje naszych roszczeń, które dotychczas przedstawiliśmy. Na przykład przy obwodnicy Lubnia inżynier rezydent kontraktu zalecił nam zastosowanie innego niż w specyfikacji rodzaju betonu. Wykonaliśmy jego polecenie, a teraz dyrekcja nie chce nam za to zapłacić — mówi Paweł Antonik, prezes polskiego Strabaga.
W sumie nazbierało się tych roszczeń aż 260 mln zł. Strabag chce, by drogowa dyrekcja w ciągu tygodnia podjęła rozmowy o ich wypłacie.
— Jeżeli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podejmie rozmów, nie zmieniając tym samym swojej polityki ignorowania roszczeń wykonawcy, to pójdziemy do sądu i odzyskamy należności wraz z odsetkami — informuje szef Strabaga.
— Przy wielu kontraktach różnych wykonawców pojawiają się roszczenia i każde rozpatrujemy indywidualnie — także to dotyczące betonu na obwodnicy Lubnia — mówi Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA.
Prezes Strabaga uważa też, że dyrekcja powinna sprawniej organizować przetargi.
— Znacznie lepiej przygotowana do realizacji projektów inwestycyjnych jest kolej. W drogownictwie natomiast zamówień jest bardzo mało. Mamy moce wykonawcze wy-korzystane w 50 proc., a na otaczarniach i innych środkach produkcji w 32-33 proc. Nie potrzebujemy Chińczyków — podkreśla Paweł Antonik.
Wkrótce firma może podwoić obroty. To dzięki już zdobytym kontraktom i zamówieniom, o które dopiero się stara.
— Obroty sięgają 2 mld zł rocznie, a w 2009 r. mogą wzrosnąć do 2,7-3,0 mld zł. W 2010 r. natomiast przewidujemy 3,5-4,0 mld zł — szacuje Paweł Antonik.
Strabag zwiększy obroty m.in. dzięki kontraktowi na wrocławską obwodnicę. Będzie też wykonawcą kontraktu wartego 1,3 mld EUR na autostradzie A2 Nowy Tomyśl — Świecko, której koncesjonariuszem jest Autostrada Wielkopolska.
Strabag posiada też 25 proc. udziałów w konsorcjum z Budimeksem Dromeksem, Mostostalem Warszawa i Warbudem na realizację wartego ponad 2 mld zł kontraktu na budowę stołecznej Trasy Prymasa Tysiąclecia. Obecnie przygotowuje się do kolejnego przetargu na realizację trasy od ulicy Puławskiej do podwarszawskiego węzła Konotopa.