Stosunkiem głosów 215 do 205 Sejm postanowił pracować dalej nad projektem zniesienia podatku dla KGHM

1526050471 miedz kghm

fot: KGHM

Spółka TFKable kupi w pięcioletnim kontrakcie ok. 300 tys. t walcówki miedzianej od KGHM

fot: KGHM

Prace nad projektem Kukiz'15, przewidującym całkowite zniesienie podatku od niektórych kopalin płaconego obecnie tylko przez KGHM, będą kontynuowane - zdecydował w czwartek, 4 kwietnia, Sejm. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosili w środę posłowie PiS.

Za odrzuceniem projektu ustawy o uchyleniu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin autorstwa Kukiz'15 głosowało 205 posłów, przeciw odrzuceniu było 215 posłów, a 3 wstrzymało się od głosu.

Projekt trafi teraz do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Posłowie Kukiz'15 chcą zniesienia podatku, gdyż - ich zdaniem - KGHM potrzebuje środków, które obecnie wpłaca do budżetu, bo jest spółką wydobywczą, w związku z czym wymaga stałych i znacznych nakładów inwestycyjnych. Ponadto, jest największym lokalnym pracodawcą i według szacunków z uzasadnienia, bezpośrednio lub pośrednio daje pracę nawet 100 tys. osób.

Klub PiS postuluje obniżenie podatku o 15 proc.
Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Kukiz'15 zgłosili w środę posłowie PiS, jednak przeciw temu wnioskowi głosowało w czwartek 23 posłów PiS. Klub PiS zgłosił własny projekt, zmniejszający podatek od niektórych kopalin o 15 proc., który po dyskusji trafił do dalszych prac w komisji.

Posłowie PiS przyznawali w środę, że KGHM potrzebuje pieniędzy, gdyż jego wielkie inwestycje zagraniczne nie przyniosły oczekiwanego zwrotu i spowodowały wstrzymanie ważnych inwestycji krajowych, a to od nich zależy przyszłości polskiej części kombinatu. Wskazywali jednak, że dochody z tytułu podatku są istotne dla finansów państwa, a jego całkowita likwidacja byłaby bardzo dużym obciążeniem dla budżetu. W latach 2012-2017 spółka zapłaciła 9,5 mld zł podatku od kopalin (w samym 2017 r. ok. 1,8 mld zł).

Według PiS, skutkiem finansowym obniżenia wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15 proc. będzie obniżenie wpływu do budżetu państwa o szacunkową kwotę 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych, co udostępni dodatkowe fundusze KGHM.

Podatek od miedzi i srebra pobierany od 2012 r.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu państwa, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc. było jednym z punktów umowy, zawartej w województwie dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Ponadto w zeszłym roku rząd przyjął projekt umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizn w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Połączyli potencjał całej branży surowcowej

Wspólny front nauki, geologii i górnictwa dla cyberbezpieczeństwa sektora. Politechnika Śląska oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączają do ISAC SIG — centrum wymiany i analizy informacji o zagrożeniach dla sektora surowców i georóżnorodności. Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 czerwca br. w Politechnice Śląskiej. To kolejny etap budowy krajowej platformy współpracy na rzecz odporności cyfrowej górnictwa, energetyki, sektora surowcowego i infrastruktury krytycznej.

Zmiany w składzie zarządu JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, iż Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 10 czerwca 2026 roku Adama Rozmusa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych spółki XII kadencji.

Dodatek do planu ruchu kopalni Silesia z negatywną opinią wójta

Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju negatywnie zaopiniowała dodatek do planu ruchu spółki Bumech Oddział KWK Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2027 r.

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.