Stoen też chce uwalniać ceny prądu

Kolejna firma - RWE Stoen - zaskarżyła decyzję prezesa URE o wstrzymaniu uwolnienia cen energii.

Decyzję tę wydał szef URE Mariusz Swora, odwołując rozstrzygnięcie swego poprzednika Adama Szafrańskiego, który zwolnił sprzedawców prądu z obowiązku zatwierdzania cenników przez URE. Szafrański uznał, że na rynku jest konkurencja, bo konsumenci mogą zmienić dostawcę. Premier Kaczyński tuż przed odejściem Szafrańskiego odwołał i na jego miejsce powołał Sworę, który próbuje \"odkręcić\" decyzję poprzednika.

We wtorek od decyzji Swory odwołał się do sądu szwedzki potentat Vattenfall. Wczoraj o identycznym kroku poinformował inny zagraniczny potentat - RWE Stoen. Obie firmy wystąpiły też do sądu o natychmiastowe wstrzymanie wykonania decyzji Swory. Prezes URE do tej pory nie wysłał do firm pism z żądaniem przedstawienia cenników do zatwierdzenia – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Multisurowcowa grupa przemysłowa i rekordowe inwestycje. Strategia 2055+ wyznacza kierunki rozwoju Grupy KGHM

Strategia Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. 2055+ zakłada rekordowy program inwestycyjny o wartości ponad 32 mld do 2030 roku oraz utrzymanie marży EBITDA na poziomie 25,6% średniorocznie w latach 2026-2030. Wyznacza ona kierunek rozwoju Polskiej Miedzi jako nowoczesnej, zdywersyfikowanej grupy multisurowcowej z rosnącym udziałem własnych źródeł energii. Strategia koncentruje się na inwestycjach w krajową bazę wydobywczą i Główny Ciąg Technologiczny oraz na selektywnym wzmacnianiu portfela aktywów zagranicznych i transformacji energetycznej. Kluczowe znaczenie ma przy tym rozwój nowoczesnych technologii, sztucznej inteligencji i innowacji, które będą wspierać wzrost efektywności operacyjnej i stabilności finansowej Grupy w długim horyzoncie.

Był Stadion Zimowy, będzie park

Najprawdopodobniej po 61 latach od wybudowania zniknie z krajobrazu Sosnowca Stadion Zimowy, czyli lodowisko przy ulicy Zamkowej. Teren po obiekcie znów stanie się częścią Parku Sieleckiego.

Możliwe cyberataki na energetykę? Ekspert: Trzeba to brać pod uwagę

Weszły w życie zmiany w ustawie o zarządzaniu kryzysowym. Dotyczą m. in. energetyki. Czy można spodziewać się rosyjskich prowokacji wobec tego sektora?

Szybciej i wygodniej koleją w Beskidy. Kończy się modernizacja ważnej linii kolejowej

Nowe tory, perony, obiekty inżynieryjne i dodatkowy przystanek Żywiec Amfiteatr - modernizacja linii kolejowej nr 97 Sucha Beskidzka – Żywiec zbliża się do finału. Jedna z najstarszych tras kolejowych na południu województw śląskiego i małopolskiego zostanie ponownie uruchomiona w grudniu 2026 r. Jak zapewniają w Polskich Liniach Kolejowych czas przejazdu skróci się tam o około pół godziny.