Stanowisko JSW ws. sporu zbiorowego

W związku ze sporem zbiorowym na tle płacowym w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, wszczętym przez Reprezentatywne Porozumienie Związków Zawodowych JSW 5 sierpnia br., zarząd JSW opublikował w piątek, 12 września br., specjalne stanowisko a zarazem apel do załogi podległuch mu kopalń.

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zachowuje i będzie zachowywać konsekwencję w działaniach na rzecz załogi i przyszłości Spółki. Mimo że wysokie przychody Spółki nie wynikają bezpośrednio ze wzrostu produkcji, ale z wyjątkowo wysokich i nieprzewidzianych cen węgla, Zarząd uznał za właściwe podzielenie się tym przychodem z pracownikami. Na ten cel przeznaczamy prawie 60 milionów złotych, co oznacza że każdy z pracowników może otrzymać dodatkowe świadczenie w wysokości średnio 2 000 złotych. Dajemy na dzień dzisiejszy tyle, ile można w tej sytuacji dać – napisano w oświadczeniu.

- Wzrost wskaźnika wynagrodzeń w JSW i tak przewyższa w tym roku dwukrotnie wskaźnik ustalony przez Radę Ministrów – powiedziała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW, podkreślając, ze miesięczne wynagrodzenie pracowników JSW wzrośnie w tym roku średnio o ok. 640 zł.

Komunikat JSW podkreśla, że spółka - w trosce o utrzymanie miejsc pracy - bezwzględnie musi inwestować.

- Spółka boryka się także ze spadkiem wydobycia węgla spowodowanego w głównej mierze pogorszeniem warunków geologicznych oraz wzrostem ilości metanu i temperatury pierwotnej skał. Niezrealizowane dostawy węgla grożą naliczaniem przez kontrahentów kar umownych. Problemem są także naliczania zobowiązań spornych przez samorządy z tytułu podatku od podziemnych wyrobisk górniczych, zagrożenie opłatą za składowanie kamienia oraz wzrostem cen wyrobów stalowych. Zrobimy wszystko, aby podnosić wartość Spółki, co leży w interesie samych pracowników. Podejmiemy także wszelkie działania, aby wzmocnić potencjał kadry kierowniczej i aby nagradzać pracowitość. To dlatego chcemy z załogą zbudować właściwy system motywacyjny. Zarząd będzie taką politykę realizował konsekwentnie a pracownicy będą wynagradzani stosownie do sytuacji finansowo-ekonomicznej przedsiębiorstwa – podkreślono w stanowisku JSW.

Pomimo tych problemów, mając na względzie oczekiwania załogi oraz wyniki finansowe spółki osiągnięte dzięki wysokim cenom węgla, zarząd JSW zaproponował stronie związkowej:

1.W terminie do dnia 20.09.2008r wypłacić jednorazową premię motywacyjną w wysokości średnio 1 000 zł (brutto) na zatrudnionego w kopalni. Premia przede wszystkim dotyczyłaby załóg związanych bezpośrednio z produkcją celem uzyskania wyższego poziomu wydobycia. Zasady wypłaty premii, wysokość premii dla ZLM oraz ostateczną dynamikę płac poszczególnych zakładów Spółki określiłby uzgodniony ze stroną związkową regulamin, będący załącznikiem do protokołu.

2.Zarząd JSW S.A. deklaruje wydanie do dnia 20.12.2008r bonów towarowych o przeciętnej wartości 1 000 zł (brutto) na jednego zatrudnionego, o ile produkcja węgla w JSW S.A. za okres sierpień – grudzień 2008r. zrealizowana zostanie na poziomie 57 tys. ton/dobę tj. wynikającym z deklaracji dyrektorów kopalń złożonych w sierpniu br. Indywidualna wartość bonu zostanie określona z uwzględnieniem zasad dotyczących wypłaty premii.

3.W celu realizacji porozumienia z dnia 31.01.2008r. przeznaczyć dodatkowo dla KWK „Budryk” środki skutkujące podwyższeniem wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
w JSW S.A. o 0,2 proc. w 2008r. Zespół ds. standaryzacji zaproponuje rozwiązania szczegółowe.

4.Zarząd JSW S.A. deklaruje iż wystąpi do właściciela JSW S.A. o uwzględnienie w podziale zysku za 2008 rok nagrody dla załogi (w opinii zarządu może być porównywalna do nagrody z zysku wypłaconej załodze za 2004 rok).

Przyjęcie przez stronę społeczną propozycji Zarządu JSW S.A. zamyka roszczenia płacowe w rozumieniu ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń i kończy wszczęte spory zbiorowe
w oparciu o ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – podkreślił zarząd JSW na zakończenie stanowiska, prosząc jednocześnie pracowników podległych sobie kopalń o „wnikliwe zapoznanie się z propozycjami”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.