Stanął kościół murowany

fot: ARC

Wizyta duchownych w kopalni Bobrek. Od lewej stoją: ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, Leonard Klabis, ówczesny dyrektor kopalni Bobrek, oraz ks. Konrad Krzyż, proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza w Bytomiu Karbiu

fot: ARC

Wieś Piotrowce Dolne w obwodzie czerniowieckim na Ukrainie. Wokół pagórki, bukowiny, a pośród nich zabytkowy, drewniany kościółek.

- Tak to wyglądało jeszcze osiem lat temu. Dziś na jego miejscu stoi nowo wybudowany, murowany kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Powstał z potu i zaangażowania tubylców oraz darów bytomskich górników z kopalni Bobrek. Jego ołtarz jest wpisany do rejestru zabytków historycznych obwodu czerniowieckiego - wyjaśnia Leonard Klabis, dyrektor kopalni Centrum w Bytomiu, należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Pomysł pomocy naszym rodakom żyjącym na Ukrainie pojawił się w 2008 r. Posługujący na Bukowinie ks. Adam Bożek, pochodzący z podżywieckich Łodygowic, zwrócił się do społeczności górniczej Bytomia o pomoc. Drewniany kościółek w Piotrowcach Dolnych, który przetrwał czasy komunizmu, chylił się ku upadkowi. Przeciekał dach, murszała drewniana konstrukcja. Nie było środków na remont, choć w zasadzie należało zbudować go od nowa.

- Pojechaliśmy na Ukrainę zapoznać się z całą sytuacją. Na miejscu spotkaliśmy Polaków żyjących w bardzo skromnych warunkach. Było dla nas jasne, że ci ludzie na pewno nie będą w stanie uzbierać na budowę nowego kościoła. Niezwłocznie po powrocie do Bytomia wespół ze związkami zawodowymi zabraliśmy się za zorganizowanie pomocy. Odpowiedź naszej społeczności była błyskawiczna. Zebrane datki wystarczyły na zakup materiałów budowlanych i wyposażenie murowanego już kościoła. Dołożyli się również kresowiacy, których przecież w Bytomiu nie brakuje - wspomina Leonard Klabis.

W 2010 r. z wizytą do Bytomia przybył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Od 1996 r. był drugim osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci objął funkcję sekretarza Benedykta XVI. Sprawował ją do czasu mianowania metropolitą lwowskim w 2008 r. Podczas spotkania z górnikami w cechowni kopalni Bobrek abp Mokrzycki serdecznie podziękował za złożone ofiary.

- Jako arcybiskup jestem na Śląsku po raz pierwszy. Chcę wyrazić Wam wdzięczność za Waszą solidarność, za życzliwość, jaką obdarzacie swoich rodaków na kresach wschodnich. To Wy budujecie kościół w Piotrowcach Dolnych, gdzie mieszka wielu Polaków. Oni są bardzo biedni, oferują tylko swoją pracę. Za zaangażowanie i pomoc w budowie tej świątyni pragnę podziękować górnikom i dyrekcji kopalni Bobrek - mówił hierarcha.

Górnicy obdarowali go statuetką św. Barbary i krzyżem wykonanym w węglu.

Bytom kilkakrotnie odwiedził też chór piotrowieckiej parafii. Zrodziło się wówczas wiele prywatnych kontaktów, które podtrzymywane są do dziś dnia.
- Kościół budowany był trzy lata. Wiadomo, nie ma to jak górnicza inicjatywa i zaangażowanie. Kilku emerytowanych górników, specjalistów z różnych dziedzin, osobiście brało udział w pracach budowlanych i wykończeniowych - przyznaje dyrektor Leonard Klabis.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza przedni ołtarz symbolizujący łódź piotrową, zdobioną płaskorzeźbami przedstawiającymi Ostatnia Wieczerzę, biblijną scenę połowu ryb przez apostołów oraz ukrzyżowanego Chrystusa. Ambonka z kolei ma kształt wiklinowego kosza z rybami. Całość zaprojektował Leonard Klabis. Podobnie zresztą jak ołtarz w kształcie kielicha dla kolejnej polskiej parafii w Korczesztach. Ten kościół budowany był od podstaw z darów pochodzących ze zbiórek m.in. w bytomskich parafiach. Trzeba podkreślić, że na własną świątynię tamtejsi wierni czekali 50 lat! Uroczystość jej konsekracji odbyła się 1 maja br. Otrzymała wezwanie Józefa Rzemieślnika. Aktu konsekracji dokonał ks. bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wraz z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim. W sumie w ramach jednej polskiej parafii istnieją obecnie trzy kościoły, w Piotrowcach Dolnych i Górnych oraz Korczesztach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.