Stalprofil: Zyski na inwestycje

Grupa Stalprofilu będzie mieć w tym roku około 700 mln zł przychodów. W pierwszym półroczu spółka-matka miała ponad 292 mln zł przychodów (w 2007 - 268 mln zł) i ponad 12,5 mln zł zysku (w 2007 roku - 12,1 mln zł). W całym ubiegłym roku obroty spółki wyniosły 490 mln zł, a zysk - 16,3 mln zł - wyliczył portal puds.pl

- Choć drugie półrocze będzie nieco gorsze, na pewno w tym roku Stalprofil SA przekroczy granicę 500 mln zł przychodów - zapewnia prezes firmy, Jerzy Bernhard. Jego zdaniem droga stal zastopowała inwestycje krajowe. Przewiduje, że najbliższe dwa, trzy kwartały mogą być trudne dla branży stalowej. Rozbudowa potencjału wytwórczego na świecie spowodowała, że w wielu krajach np. w Indiach, Chinach, Rosji czy na Ukrainie jest nadmiar stali. - Jej cena będzie więc spadać, ale stabilizacja sytuacji rynkowej może potrwać nawet dziewięć miesięcy - tłumaczy szef Stalprofilu.

Przewidywane słabsze wyniki w dystrybucji stali w drugim półroczu, nadrobić mają inne spółki z grupy kapitałowej: Izostal, ZRUG i Kolb. We wszystkie Stalprofil sporo zainwestował.

Trwa budowa nowego zakładu izolacji rur stalowych w Kolonowskiem. - Roboty postępują zgodnie z harmonogramem. Pierwsza linia izolowania rur zostanie uruchomiona w końcu tego roku - mówi prezes Bernhard. Ta inwestycja miała być częściowo sfinansowana wpływami z emisji akcji na warszawskiej giełdzie. Debiut miał nastąpić w lipcu. - Odkładamy debiut do chwili, aż sytuacja na giełdzie ustabilizuje się. Nie chcemy sprzedawać akcji spółki za tanio - mówi prezes Bernhard. Budowa nowej fabryki Izostalu finansowana jest z pieniędzy własnych spółki oraz kredytów. Stalprofil stara się również o dotacje unijne.

Kupiona w ubiegłym roku spółka Kolb, która produkuje konstrukcje stalowe też się rozbudowuje. Właśnie kończą się prace projektowe nowych hal zakładu. - Chcemy podwoić powierzchnię produkcyjną - tłumaczy prezes Stalprofilu. Według założeń spółka ma zwiększyć wpływy z produkcji konstrukcji z 14 mln zł w 2007 roku do prawie 20 mln zł w obecnym.

Zabrzański ZRUG, który wykonuje m.in. instalacje gazowe czy wodociągowe został w czerwcu dokapitalizowany 2,5 mln zł. Za te pieniądze spółka kupi nowe maszyny i urządzenia - podkreśla puds.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.