Stalowa Wola: Jubileusz pod znakiem inwestycji Tauronu

Elektrownia Stalowa Wola, spółka należąca do Grupy Tauron, obchodzi 70-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 23 października. Były one okazją nie tylko do wspomnień, ale również przedstawienia planów inwestycyjnych Grupy Tauron związanych z elektrownią.

W jubileuszowych obchodach w Stalowej Woli uczestniczyli m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Jan Bury, wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia Stanisław Tokarski oraz prezes Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie i jednocześnie prezes Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego Jan Kurp.

- Dla naszej Grupy priorytetem są dziś inwestycje - odbudowa mocy wytwórczych, modernizacja istniejących bloków oraz rozbudowa i unowocześnienie sieci dystrybucyjnych. Nasze plany dotyczą również Elektrowni Stalowa Wola, gdzie wkrótce, po zakończeniu analiz biznesowych i technicznych, a także akceptacji naszej strategii przez właściciela, powstanie nowoczesna jednostka gazowa. Elektrownia pozostanie również ważnym miejscem wytwarzania zielonej energii – powiedział podczas uroczystości wiceprezes Tauron Polska Energia SA Stanisław Tokarski.

Janusz Teper, prezes ESW SA, stwierdził, że udział spółki w większej Grupie jest jedyną gwarancją jej dalszego istnienia i rozwoju.
- Energetyka jest dziś najważniejszą branżą w polskiej gospodarce. Aby mogła sprostać wymaganiom rynku, a zwłaszcza rosnącemu popytowi na energię, w najbliższych 20 latach musi wydać na inwestycje około 150 mld zł. Nasze państwo chce i będzie inwestować w energetykę. Jest to dla nas priorytetem! – powiedział, komentując plany inwestycyjne Grupy Tauron, wiceminister Jan Bury.

Obecnie ESW SA jest drugim pod względem wielkości wytwórcą energii w Grupie Tauron (moc zainstalowana 331 MWe oraz 341 MWt). Nowa strategia holdingu przewiduje zmianę struktury Grupy – zbudowanie siedmiu skonsolidowanych obszarów biznesowych. W efekcie ESW SA prawdopodobnie stanie się częścią Południowego Koncernu Energetycznego.

Największymi atutami zakładu są dziś: korzystne położenie, dostęp do rynku biomasy i rozwijająca się produkcja energii z tego surowca (obecnie elektrownia spala 20-25 tys. ton biomasy w ciągu roku, od 2009 roku będzie to 100 tys. ton), odradzający się w regionie rynek siarki oraz rosnący w związku z tym popyt na produkty elektrowni.

Elektrownia Stalowa Wola zlokalizowana jest w południowo–wschodniej części Polski na obrzeżu miasta zamieszkałego przez około 80 tysięcy mieszkańców i oddalonego o 70 km od Rzeszowa. Elektrownia rozpoczęła działalność w maju 1939 roku. Została wybudowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego - początkowo dla potrzeb Zakładów Południowych powstających w tym samym czasie (obecnej Huta Stalowa Wola). Składała się wówczas z czterech kotłów rusztowych OR-45 i dwóch turbin o mocy po 20 MW. Na początku lat pięćdziesiątych została rozbudowana o trzy kotły OP-100, turbinę kondensacyjną o mocy 35 MW i turbinę przeciwprężną o mocy 10 MW. Elektrownia I została całkowicie zlikwidowana w 2003 roku.
Pod koniec lat pięćdziesiątych wybudowana została Elektrownia II, składająca się z czterech kotłów pyłowych OP-130 i dwóch turbin kondensacyjnych o mocy po 50 MW. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych elektrownia ta została przebudowana dla potrzeb ciepłownictwa, głównie w celu podgrzewania wody do podziemnego wytopu siarki w pobliskiej kopalni w Jeziórku. Wymieniono turbiny z kondensacyjnych na ciepłownicze, a następnie wybudowano dodatkowo dwa kotły wodne WP 70 i WP 120. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych wybudowano dwa bloki energetyczne o mocy osiągalnej po 125 MW każdy. Ta część elektrowni, nazwana Elektrownią III, klasyfikuje Elektrownię Stalowa Wola w grupie elektrowni systemowych.
Początkowo elektrownia funkcjonowała samodzielnie, a następnie w ramach Zakładów Energetycznych Okręgu Wschodniego w Radomiu. W 1989 roku elektrownia stała się samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym. Natomiast od 1 października 1996 roku Elektrownia Stalowa Wola SA funkcjonowała jako jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa.
W maju 2007 r. Skarb Państwa wniósł aportem akcje firmy do Energetyki Południe SA (obecnie: Tauron Polska Energia SA) w Katowicach.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.