Stabilizacja i inwestycje

fot: ARC

- W nowej strategii Grupy Tauron segment wydobycia ma już swoje trwałe miejsce. Zapisano w niej, że do 2025 r. na inwestycje związane z wydobyciem przeznaczonych zostanie ok. 1,3 mld zł. To są środki, które nas satysfakcjonują, tym bardziej że Tauron Wydobycie czeka wiele zadań - powiedział prezes Taurona Wydobycie Zdzisław Filip

fot: ARC

Koniec roku to bezsprzecznie czas podsumowań. Zwróciliśmy się o wskazanie takich „kamieni milowych” dla polskiego górnictwa do osób związanych z branżą. Nasi rozmówcy podzieli się z czytelnikami refleksjami, dotyczącymi najważniejszych wydarzeń w sektorze lub w kierowanych przez siebie spółkach.

ZDZISŁAW FILIP, prezes zarządu Tauron Wydobycie:

Do najistotniejszych wydarzeń mijającego roku w górnictwie z pewnością zaliczyć należy powołanie Polskiej Grupy Górniczej. Równo rok temu nikt nie miał pojęcia, jaki los czeka polskie górnictwo, co stanie się ze spółkami węglowymi. Nie było odpowiedzi na pytanie, jak duża będzie redukcja miejsc pracy. PGG uporządkowała tę sytuację. Doszło do połączenia niektórych kopalń, górnicy mogą być spokojni o zatrudnienie. Ci, którzy byli zainteresowani odejściem z pracy, mogli skorzystać ze świadczeń. Sytuacja w branży została więc ustabilizowana.

Muszę również podkreślić fakt skonsolidowania trzech zakładów górniczych, należących do spółki Tauron Wydobycie. Ta operacja również się udała. Kopalnia Brzeszcze, działająca dotąd jako samodzielna firma pod nazwą Nowe Brzeszcze, stała się formalnie częścią spółki Tauron Wydobycie. Skupiliśmy tym samym swoje aktywa wydobywcze w jednym podmiocie. W trzecim kwartale br. nasze kopalnie wypracowały dodatni wynik 33 mln zł. Było to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi wydobycia i sprzedaży, utrzymywaniu dyscypliny kosztowej oraz działaniom w zakresie poprawy efektywności. W nowej strategii Grupy Tauron segment wydobycia ma już swoje trwałe miejsce. Zapisano w niej, że do 2025 r. na inwestycje związane z wydobyciem przeznaczonych zostanie ok. 1,3 mld zł. To są środki, które nas satysfakcjonują, tym bardziej że Tauron Wydobycie czeka wiele zadań. Chcemy modernizować wszystkie trzy kopalnie: Brzeszcze, Sobieski i Janina.

Trzecim wydarzeniem, które chcę wymienić, jest skok cen węgla w portach ARA - Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia. W moim odczuciu to znak, że najgorszy kryzys węglowy jest już za nami i nastąpiło spore odbicie. Mam nadzieję na to, że będzie miało ono trwałą tendencję.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.