Środki na wsparcie kogeneracji z biogazu i produkcji biometanu

1620914860 biogazownia 1ncbir

fot: NCBiR

Fermentacji poddawane będą lokalne surowce rolnicze i przemysłowe, w tym m.in. wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany, resztki warzyw i owoców pochodzące z produkcji soków

fot: NCBiR

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożył do EBI wnioski o 2 mld zł na dwa nowe programy wsparcia wysokosprawnej kogeneracji z biogazu oraz produkcji biometanu, którym można np. tankować autobusy miejskie - przekazała PAP prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak.

Szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformowała PAP, że Fundusz w ostatnim czasie złożył wnioski do EBI na wsparcie kilku programów. Oprócz “Czystego powietrza“ są to dwa nowe programy: wysokosprawna kogeneracja z biogazu, wytwarzanego z biomasy, w tym z odpadów komunalnych a także wykorzystanie biometanu. Wnioski dotyczą również zwiększenia budżetu dwóch istniejących programów - kogeneracji dla ciepłownictwa i wsparcia przemysłu energochłonnego poprzez poprawę efektywności energetycznej.

Dorota Zawadzka-Stępniak wyjaśniła, że Fundusz wnioskuje o 1 mld zł na program wsparcia wysokosprawnej kogeneracji z biogazu wytwarzanego z biomasy.

- Chodzi o wsparcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji, ale z konkretnego paliwa, jakim jest biomasa - powiedziała. Projekt programu przewiduje dotacje do 40 proc. kosztów kwalifikowanych oraz formę pożyczkową do 100 procent kosztów kwalifikowanych.

Szefowa NFOŚiGW dodała, że kolejny wniosek dotyczy projektowanego programu wsparcia produkcji biometanu.

- W tym przypadku również zawnioskowaliśmy o 1 mld zł. Biometan to czyste, odnawialne źródło energii, paliwo zastępujące gaz ziemny, które może być wykorzystywane zarówno w ciepłownictwie, jak i w transporcie do zasilania pojazdów. W naszej opinii poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu jest szczególnie ważna w kontekście geopolitycznym. Biometan może stanowić też paliwo przyszłości dla transportu miejskiego - zauważyła Zawadzka-Stępniak.

Wyjaśniła, że projekt tego programu przewiduje wsparcie finansowe (komponent dotacyjny - do maksymalnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych) instalacji fermentacji biomasy produkujących biogaz, a oczyszczany do biometanu celem oddania go do sieci gazowej lub wykorzystania w transporcie.

- Chcemy w ramach tego programu zapewnić procesowanie tego biometanu poza wtłoczeniem do sieci gazowej, także do formy skroplonej - bioLNG lub wysokosprężonej - bioCNG, którym można napędzać pojazdy - dodała szefowa NFOŚiGW.

Zawadzka-Stępniak zastrzegła, że oba wyżej wymienione programy to na razie projekty, wymagające akceptacji EBI. Jeśli tak się stanie, to - jak dodała - programy te mają szansę ruszyć pod koniec 2025 roku.

Szefowa NFOŚiGW przekazała ponadto, że Fundusz wystąpił do EBI o zwiększenie budżetów dwóch obecnie realizowanych programów. Pierwszy to program “Kogeneracja dla ciepłownictwa. Część 2“, który wspiera budowę lub przebudowę jednostek wytwórczych o mocy nie mniejszej niż 1 MW w dużych systemach ciepłowniczych (o mocy zamówionej nie mniejszej niż 50 MW).

- Jest duże zainteresowanie tym programem. Sektor ciepłowniczy jest tym, który musimy wspierać, bo tam są największe wyzwania. Zawnioskowaliśmy do EBI o kolejny 1 mld złotych - powiedziała prezes.

Drugi program dotyczy wsparcia poprawy efektywności energetycznej w przemyśle energochłonnym. Obecny budżet programu (współfinansowanie wyłącznie w formie pożyczki) to 350 mln zł, a po pozytywnej decyzji EBI zwiększyłby się o 485 mln zł. Z programu finansowane są np. instalacje do odzysku ciepła i wykorzystania go w procesach technologicznych, działania związane z poprawą efektywności energetycznej procesów wytwórczych.

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dwie nowe Ekopracownie pod chmurką w województwie śląskim

Oficjalnie otwarto dwie nowe, plenerowe przestrzenie edukacyjne, które umożliwią dzieciom i młodzieży naukę w bezpośrednim kontakcie z naturą. W uroczystościach wziął udział Bronisław Karasek, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Członek Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.