SRK policzyła, że gminy powinny jej oddać prawie 120 mln zł

fot: Jarosław Galusek/ARC

Chodzi o pieniądze z tytułu zwrotu podatku od nieruchomości znajdujących się w podziemnych wyrobiskach górniczych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jak poinformowali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, spółka powinna otrzymać od gmin z woj. śląskiego i małopolskiego wraz z odsetkami za zwłokę ponad 119,6 mln zł. Chodzi o pieniądze z tytułu zwrotu podatku od nieruchomości znajdujących się w podziemnych wyrobiskach górniczych. Na konto spółki wpłynęło dotychczas ponad 63 mln zł, jednak część gmin kwestionuje następstwo prawne SRK.

Cała sprawa to efekt spornych przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od nieruchomości wyrobisk górniczych. Wydawało się, że sprawę ostatecznie przesądził wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 roku, w które stwierdził, że wyrobisko górnicze jako całość nie stanowi budowli podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wcześniej gminy ściągały z tego tytułu należności od Kompanii Węglowej, której następcą prawnym stała się SRK. W efekcie po wyroku Trybunału owe należności stały się nadpłatami, które podlegają teraz zwrotowi wraz z oprocentowaniem

„Część gmin górniczych kwestionuje następstwo prawne SRK. Takie pozwy zostały jednak odrzucone przez sądy powszechne. Spółka zgodnie z prawem jest zatem uprawniona do otrzymania zwrotu nadpłat otrzymanych przez gminy od Kompanii Węglowej. Jednocześnie wielokrotnie te same gminy z korzyścią dla siebie stoją na stanowisku, że SRK jest jednak następcą prawnym KW, ale w zakresie zobowiązań podatkowych w podatku od nieruchomości” - można przeczytać w komunikacie SRK.

- Spółka jest za polubownym załatwieniem spornych spraw. Część gmin przyjęła naszą propozycję rozłożenia zobowiązań na raty. Cześć nie podważa następstwa prawnego naszej spółki, ale też nie dokonuje zwrotu należnych nam pieniędzy. Dostrzegamy skalę problemu i w przypadku wielu gmin ich niełatwą sytuację finansową. SRK jest spółką Skarbu Państwa z tym większą starannością musi dbać o finanse publiczne -wyjaśnia Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu SRK ds. ekonomiki i finansów – mówi Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu SRK ds. ekonomiki i finansów.

Jak przekonują przedstawiciele SRK, władze spółki są za polubownym załatwieniem ciągnącego się od lat konfliktu, a służyć temu mają służą spotkania z gminami.

„Część dłużników, których kwota nadpłat podlegających zwrotów jest największa, sięgająca nawet 32 milionów złotych, kwestionuje niemal wszystko, w tym następstwo prawne SRK. Gminy te nie są zainteresowane propozycja SRK ratalnej spłaty zobowiązań. Zdaniem obserwatorów tego sporu dla dobra wszystkich stron, czas rozbroić tą tykającą finansowo bombę” - czytamy dalej w komunikacie.

- Dlatego jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje polubownego załatwienia tego sporu – dodaje wiceprezes Wojtas.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.