Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Sprzedaż detaliczna nie chce wrócić do przedpandemicznego trendu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Popyt na nowe samochody osobowe rośnie w Polsce dużo szybciej niż w znacznie większych i o wiele zamożniejszych krajach Zachodniej Europy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Sprzedaż detaliczna nie chce wrócić do przedpandemicznego trendu pomimo mocnego rynku pracy i braku istotnych restrykcji epidemicznych - ocenili w czwartek analitycy Santandera. Ich zdaniem, może mieć to przełożenie na słabszy wzrost sprzedaży i konsumpcji prywatnej w IV kw. br.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2021 r. wzrosła o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w czwartek. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 11,1 proc. rdr.

W komentarzu do danych analitycy Santandera podkreślili, że liczby odsezonowane pokazały wzrost sprzedaży o 0,2 proc. mdm. Najmocniej obniżyła się dynamika sprzedaży odzieży, do 14,5 proc. rdr z 28,6 proc. rdr w sierpniu, ale poprzedni miesiąc był akurat zaskakująco mocny, więc to raczej normalizacja niż osłabienie. Dość słabo wygląda sprzedaż samochodów (-4,1 proc. rdr), co może być pokłosiem problemów podażowych w tej branży. Większość kategorii zanotowała jednak lekką poprawę dynamiki w porównaniu do 2019 r. (wolimy to porównanie ze względu na zaburzenia restrykcjami w danych za 2020 r.) - stwierdzili ekonomiści.

Zaznaczyli, że choć dane są dość solidne, to wskazują, że sprzedaż detaliczna nie chce wrócić do przedpandemicznego trendu, pomimo mocnego rynku pracy i braku istotnych restrykcji epidemicznych. To, a także środowe dane o koniunkturze konsumenckiej sygnalizujące spadek optymizmu, mogą ich zdaniem mieć przełożenie na słabszy wzrost sprzedaży i konsumpcji prywatnej w IV kw. 2021 r.

Analitycy wskazali, że deflator sprzedaży detalicznej podskoczył do 5,7 proc. rdr z 5,0 proc. rdr w sierpniu i osiągnął najwyższy poziom, od kiedy dostępne są porównywalne dane (2009 r.).

GUS podał też w czwartek dane o produkcji budowlano-montażowej - we wrześniu br. wskaźnik wzrósł o 4,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 9,3 proc.

W ujęciu odsezonowanym wystąpił 2-procentowy spadek mdm po odbiciu o 1,6 proc. mdm w sierpniu (poprzedni wynik w chwili publikacji wzbudził nadzieję, że na nowo ruszyły publiczne inwestycje infrastrukturalne). Wzrost produkcji budowlanej we wrześniu pochodził głównie z prac specjalistycznych (+21,7 proc. rdr), podczas gdy inżynieria lądowa i wodna pokazała wzrost o jedynie 1,2 proc. rdr, a we wznoszeniu budynków pojawił się spadek o 3,6 proc. rdr - skomentowali analitycy.

Zwrócili uwagę, że badania ankietowe wskazują na poważne problemy sektora z pozyskaniem materiałów budowlanych i z kosztami budowy, negatywnie oddziałuje też rosnący niedobór siły roboczej oraz presja płacowa. Ekonomiści przewidują, że budownictwo będzie w stanie utrzymać ok. 4 proc. rdr wzrostu jeszcze w trakcie IV kw., ale w I poł. 2022 r. może dojść do wyhamowania poniżej zera.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW: Kolejny krok w sprawie sprzedaży spółek na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu

Zaledwie pół godziny trwało - zwołane na 31 marca - nadzwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas krótkich obrad zgodzono się się na ustanowienie zabezpieczeń na majątkach dwóch kopalń. Chodzi o przedwstępną umowę sprzedaży należących do Grupy JSW spółek - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów i Jastrzębskie Zakłady Remontowe na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Prezes SRK: Nie jesteśmy już wyłącznie likwidatorem kopalń, staliśmy się moderatorem zmian w regionie

Rozmowa z JAROSŁAWEM WIESZOŁKIEM, prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków: Podwyżka opłat za przejazd nie odzwierciedla kosztów

Wprowadzana od 1 kwietnia podwyżka opłat za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków nie odzwierciedla w pełni realnego wzrostu kosztów - napisał w rozesłanym we wtorek oświadczeniu zarządca koncesyjnego odcinka A4, spółka Stalexport Autostrada Małopolska.