Spotkanie wicepremiera Pawlaka z ministrem ds. energetyki Rosji

Szmatko siergiej supertoplivo ru

fot: supertoplivo.ru

Siergiej Iwanowicz Szmatko, nowy minister energetyki Rosji, rozmówca wicepremiera Waldemara Pawlaka

fot: supertoplivo.ru

Rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej oraz polskie stanowisko wobec pakietu energetyczno-klimatycznego UE były głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem energetyki Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szmatko. Spotkanie odbyło się 22 października br. w Moskwie.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że współpraca Polski z Federacją Rosyjską wymaga praktycznego podejścia, które przyniesie wymierne ekonomiczne efekty. – Mamy wiele wspólnych interesów, m.in. w sektorze energetycznym, wynikających również z naszego członkostwa w UE – powiedział. Minister Szmatko zapewnił, iż Federacja Rosyjska jest zainteresowana rozwijaniem współpracy z naszym krajem oraz chce prowadzić z Polską otwarty, intensywny dialog.

Podczas spotkania ministrowie omówili propozycje Komisji Europejskiej dotyczące ograniczenia emisji CO2, które zostały zawarte w pakiecie energetyczno-klimatycznym. Wicepremier Pawlak przedstawił polskie stanowisko w tej sprawie. – Postulujemy wprowadzenie koncepcji wskaźnikowo-aukcyjnej, w której elektrownie dysponujące najbardziej nowoczesną i efektywną technologią w danej dziedzinie będą otrzymywać uprawnienia do emisji za darmo – powiedział. Przedsiębiorstwa energetyczne, które przekroczą tak ustalony wskaźnik emisji, będą musiały kupić uprawnienia do dodatkowej emisji dwutlenku węgla na aukcji.

Minister Szmatko ze zrozumieniem odniósł się do dotyczących pakietu klimatycznego polskich działań na forum UE i zadeklarował współpracę w tej dziedzinie.

Wicepremier Pawlak zaprosił również ministra energetyki Rosji do udziału w konferencji Summit on Sectoral Coperation, którą MG organizuje 27–28 listopada br. w Warszawie. – Chcielibyśmy, aby w spotkaniu tym udział wzięli nie tylko przedstawiciele rządu Federacji Rosyjskiej, ale również reprezentanci rosyjskiego przemysłu energetycznego, budowlanego, aluminiowego i cementowego – powiedział. Celem konferencji jest wypracowanie wspólnego stanowiska oraz określenie możliwości współpracy przedstawicieli rządów i przemysłów energochłonnych na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak udał się w dniach 22–23 października br. z wizytą do Moskwy. W jej trakcie weźmie udział w III Międzynarodowym Tygodniu Energetycznym, a także spotka się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami w rządzie Federacji Rosyjskiej.

Siergiej Szmatko został powołany na stanowisko ministra energetyki Federacji Rosyjskiej 12 maja br., dekretem prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Wcześniej Siergiej Szmatko pełnił obowiązki dyrektora Atomstrojeksportu, agencji zajmującej się budową elektrowni atomowych za granicą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.