Spółki górnicze chcą łączyć kopalnie w centra wydobywcze

Knurow kopalnia

fot: ARC

Wszystkie związki obu kopalń - „Knurów” <i>(na zdjęciu)</i> i „Szczygłowice” protestują przeciwko łączeniu zakładów

fot: ARC

- Spółki węglowe łączą kopalnie, bo to sposób na oszczędność, poprawę bezpieczeństwa i większą efektywność - napisała w poniedziałek \"Rzeczpospolita\". O planach łączenia kopalń informowaliśmy na bieżąco w portalu nettg.pl.

Czytaj więcej:
Nie będzie zwolnień w „Murckach”
Związki przeciwne łączeniu kopalń \"Knurów\" i \"Szczygłowice\" - KW chce rozmawiać
Kompania Węglowa planuje połączyć kopalnie
Cztery centra w Kompanii Węglowej

Z 31 kopalń w czterech spółkach w 2010 r. może zostać ich 27. W kolejnych latach liczba ta może się skurczyć do 25 - obliczył dziennik. Katowicki Holding Węglowy od 1 stycznia z pięciu zakładów zrobi trzy centra wydobywcze (docelowo być może nawet jedno), a Kompania Węglowa chce połączyć kopalnie Knurów i Szczygłowice. W ciągu dwóch – trzech lat KW zlikwiduje także zakład Piekary, gdzie kończy się złoże - podała \"Rzeczpospolita\".

Stanisław Gajos, prezes KHW, tłumaczy na łamach gazety, że nowe trzy centra wydobywcze mają stac się \"śląską Bogdanką\", co znacznie ograniczy koszty.

Z kolei Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej powiedział \"Rzeczpospolitej\": – Łączenie kopalń pozwala na wykorzystanie infrastruktury tych kopalń, w których kończy się złoże, a przy likwidacji szybu uwalnia się węgiel z filarów ochronnych. U nas to ważne, bo przy projektach autostrad niekonsultowanych z nami straciliśmy możliwość wydobycia ok. 0,5 mld ton surowca.

KW ma już kopalnie zespolone, np. Rydułtowy-Anna (ruch w Annie będzie likwidowany w ciągu dwóch lat), Sośnica-Makoszowy czy Bobrek-Centrum. W likwidacji jest ruch Wirek kopalni Halemba-Wirek, jednak jego infrastruktura nadal będzie wykorzystywana. Kopalnie KW połączone są teraz w cztery centra wydobywcze, jednak spółka ma w planie przekształcenie ich w kopalnie zespolone (połączone ze sobą pod ziemią). Początek miałoby dać łączenie Szczygłowic i Knurowa, jednak tu nie ma zgody związków zawodowych. Kompania chcę łączenia od stycznia, ale resort gospodarki zapewnia związkowców, że nie będzie łączenia kopalń bez konsultacji społecznych - napisała \"Rzeczpospolita\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.