Górnictwo: Organizatorzy zadbali, aby w programie wspólnej zabawy każdy znalazł coś dla siebie

fot: Kajetan Berezowski

Obchody górniczego święta tradycyjnie rozpocznie przemarsz górniczego korowodu do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Karwinie Frysztacie

fot: Kajetan Berezowski

Czeska spółka węglowa OKD szykuje największe od 10 lat obchody górniczego święta, które w kraju naszych południowych sąsiadów odbywa się tradycyjnie w pierwszych dniach września na pamiątkę nadania w 1249 r. praw górniczych miastu Jihlava, ważnych dla wszystkich ziem Królestwa Czeskiego. 

W tym roku odbędzie się ono w duchu 55-lecia rozpoczęcia wydobycia w kopalni ČSM, ostatniej fedrującej kopalni w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim. Uroczystości zapowiedziano na sobotę 2 września. Wraz z czeskimi kolegami świętować będą także polskie załogi. W OKD wciąz pracuje ok. 400 naszych górników.

- Cały nasz region wyrósł na górnictwie, więc naszym obowiązkiem jest podtrzymywanie górniczych tradycji. Korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować naszym pracownikom za ich sumienną pracę w OKD, a także partnerom, którzy współpracują z naszą firmą od dłuższego czasu. Już dziś cieszę się na to spotkanie – powiedział Roman Sikora, prezes OKD.

Dzień świąteczny w Karwinie rozpocznie się o godzinie 10 na Placu Uniwersyteckim przy dźwiękach orkiestry dętej Akorďanka. Kierownictwo spółki, a także delegacje zakładów pracy i związków zawodowych uczczą pamięć górników, którzy zginęli na posterunku pracy. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie o godzinie 11.00 rozpocznie się msza św. w intencji zmarłych górników.

W programie uroczystości zaplanowano m.in. „chrzciny” kalendarza górniczego Zdař Bůh! (Szczęść Boże!) ze zdjęciami ostrawskiego fotografa Borisa Rennera. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz Stowarzyszenia św. Barbary. Organizacja ta od 2004 r. wspiera dzieci, których rodzice ponieśli śmierć na skutek wypadku przy pracy w górnictwie. Zapewnia im środki na naukę, rozwijanie hobby, rozwój talentów i wyjazdy wakacyjne.

- Górnictwo to trudna profesja. Górnicy przez dwa stulecia kopią węgiel setki metrów pod ziemią. Bez tego surowca do dziś nie możemy się obejść, pomimo rozlicznych wynalazków i ulepszeń. Tym kalendarzem chcemy oddać hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie górnictwu – dodał prezes Roman Sikora.

Program główny uroczystości w parku Boženy Němcovej rozpocznie się o godzinie 14.30 koncertem słowackiej grupy wokalnej Fragile. Dla fanów muzyki rockowej zagrają i zaśpiewają zespoły Bastard oraz Gate Crasher. Na scenie pojawi się również Rock'n'Roll Band Marcela Woodmana z Ostrawy, a zwieńczeniem całego programu będzie występ jednej z największych osobistości słowackiej i czeskiej sceny muzycznej, Richarda Müllera.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny do soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala