W ubiegłym roku spółka OKD osiągnęła najwyższe ceny sprzedaży w całej swej historii

fot: Kajetan Berezowski

OKD, jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach. Wydobycie odbywa się w kopalni CSM w ruchach Północ i Południe w rejonie Karwiny, w południowej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego

fot: Kajetan Berezowski

Czeska spółka wydobywcza OKD zamknęła 2022 r. zyskiem netto w wysokości 5,1 mld koron, co jest najwyższym wynikiem od 2011 r. Wielkość produkcji wyniosła 2,1 mln ton węgla, a sprzedaż wzrosła do 14,1 mld koron. Zysk operacyjny (EBITDA) przed operacjami związanymi z tworzeniem rezerw wyniósł 6,4 mld koron.

1,8 mld koron z zysku zostanie przekazane do skarbu państwu w formie dywidendy za pośrednictwem jedynego akcjonariusza OKD, państwowej firmy PRISKO. OKD wykorzystała część zysku operacyjnego na utworzenie rezerw, z których zamierza sfinansować uzgodniony program socjalny oraz techniczną likwidację kopalni ČSM po zakończeniu wydobycia.

- W ubiegłym roku osiągnęliśmy najwyższe ceny sprzedaży w historii. Jednym z powodów było ożywienie produkcji przemysłowej po okresie naznaczonym koronawirusem. Najbardziej jednak na rynek węgla kamiennego wpłynęła wojna na Ukrainie i późniejszy kryzys energetyczny w Europie, do czego w dużej mierze przyczyniło się embargo na rosyjski węgiel połączone z ograniczeniem eksportu węgla z Polski i przerwaniem długoterminowych szlaków transportowych. To wszystko doprowadziło do ekstremalnego wzrostu cen węgla energetycznego i koksowego – wyjaśnił Roman Sikora, prezes zarządu OKD.

- Co się tyczy rezerw, to kiedy zakończymy wydobycie, chcemy wszystko po sobie posprzątać właśnie za zarobione środki. Ubiegłoroczne wyniki gospodarcze pokazują, że kontynuacja wydobycia, o której zdecydowaliśmy pod koniec ubiegłego roku, jest właściwym krokiem. OKD odegrała ważną rolę w rozwiązaniu kryzysu energetycznego i zapewnieniu ciągłości dostaw energii elektrycznej i cieplnej. Kontynuacja wydobycia była i jest korzyścią nie tylko dla akcjonariuszy, ale także dla klientów – dodał Sikora.

OKD, jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach. Wydobycie odbywa się w kopalni CSM w ruchach Północ i Południe w rejonie Karwiny, w południowej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wydobywa rocznie około 1,2 mln ton węgla i zatrudnia obecnie 3300 pracowników. Jedynym udziałowcem jest państwowa spółka PRISKO, działające w imieniu Ministerstwa Finansów Republiki Czeskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.