Spółka Taurona i KGHM chce wybudować w Blachowni blok gazowy

Lubera dariusz ARC K1

fot: ARC

Dariusz Lubera pełni funkcję prezesa zarządu Tauron Polska Energia SA od marca 2008 roku

fot: ARC

Blok energetyczny, który ma wybudować w Elektrowni Blachownia wspólna spółka grupy Tauron i koncernu KGHM Polska Miedź, będzie projektowany przy założeniu zasilania gazem, a nie - jak wcześniej wstępnie zakładano - węglem - podali przedstawiciele Taurona.

Gdy przed ponad rokiem grupa Tauron Polska Energia, należący do niej Południowy Koncern Energetyczny (PKE) oraz KGHM Polska Miedź zdecydowały o powołaniu wspólnej spółki do tego przedsięwzięcia, informowano, że w Kędzierzynie-Koźlu powstanie elektrownia węglowa o mocy 800-910 megawatów.

Jak wyjaśnił w środę dyrektor komunikacji rynkowej i PR grupy Tauron, Paweł Gniadek, przeprowadzone przez inwestorów i ekspertów analizy wykazały, że bardziej uzasadnione będzie wykorzystanie gazu do zasilania bloku. Już w ostatnich tygodniach przedstawicielie grupy Tauron kilkakrotnie sugerowali, że nowy blok w Blachowni prawdopodobnie będzie zasilany gazem. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków własnych partnerów oraz kredytu zaciągniętego przez spółkę, powołaną do budowy bloku.

- Dalsze prace projektowe dotyczące budowy bloku o mocy 800-910 MW w Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu będą prowadzone z założeniem wyboru paliwa gazowego - podał w środę wieczorem Tauron w komunikacie prasowym. Według przedstawicieli grupy, "studia wykonalności prowadzone dla wariantu węglowego i gazowego - przy uwzględnieniu aktualnych uwarunkowań prawnych i gospodarczych - wskazały na opcję gazową".

- Analizy pokazały, że obecnie gaz, ze względu m.in. na krótszy w porównaniu z węglowymi blokami czas budowy, niższy koszt inwestycji i politykę klimatyczną UE, jest korzystniejszym paliwem dla nowej jednostki wytwórczej w Blachowni, pod warunkiem, że PGNiG zapewni nam atrakcyjne warunki dostaw i sprzedaży gazu - ocenił prezes Taurona, Dariusz Lubera.

Podkreślił, że Tauron stawia na dywersyfikację paliw - oprócz realizowanych i planowanych jednostek węglowych, zamierza budować bloki wykorzystujące gaz. Grupa rozpoczęła już jedno podobne przedsięwzięcie, wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Blok parowo-gazowy o mocy 400 megawatów ma powstać do 2014 r. w Elektrowni Stalowa Wola, także należącej do grupy Tauron. Koszt tej inwestycji szacowano wcześniej na ok. 1,9 mld zł.

Budowa nowych mocy wytwórczych, zarówno konwencjonalnych, jak i opartych o gaz i odnawialne źródła energii, należy do priorytetów grupy Tauron, zapisanych w jej strategii. Do 2012 r. firma rozpocznie w sumie budowę ok. 3 tys. megawatów nowych mocy. Dywersyfikacja źródeł przychodu i zaangażowanie w branżę energetyczną to także jeden z priorytetów strategii KGHM Polska Miedź na lata 2009-2018. Miedziowy kombinat dziennie zużywa tyle energii, ile około 150-tysięczne miasto.

Notowana od ubiegłego roku na giełdzie grupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem prądu w Polsce; obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i należy do największych polskich firm.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.