Spółka Szkoleniowa KHW ułatwia zawodowy awans słuchaczy

Trzy pytania do Aleksandry Stańczyk,prezesa Spółki Szkoleniowej Katowickiego Holdingu Węglowego

W ostatnich latach wyraźnie odżywa kształcenie górników. Kierowana przez panią Spółka Szkoleniowa powołała w sierpniu Centrum Kształcenia Kadr Górniczych. Jaka jest jego oferta i kto jest jej adresatem?

Nasza inicjatywa jest reakcją na zauważalny w ostatnich latach wzrost zatrudnienia w górnictwie, połączony się z wymianą pokoleniową. W odpowiedzi na zapotrzebowanie kopalń na dobrze przygotowaną kadrę, od września uruchamiamy trzy typy szkół: zasadniczą szkołę zawodową, technikum o specjalności technik górnictwa podziemnego oraz szkołę policealną, przygotowującą techników górników oraz mechaników maszyn i urządzeń przeróbczych. Kształcenie w szkołach centrum będzie przebiegało w systemie zaocznym. Jest to więc przede wszystkim oferta dla ludzi już pracujących w górnictwie, przed którymi otwieramy sposobność uzyskania dyplomu technika górnika, albo wykwalifikowanego robotnika. Świadectwa te otwierają drogę do uzyskiwania kolejnych stopni uprawnień górniczych i zawodowego awansu.

Nieprzypadkowo – sądząc z dotychczasowej rekrutacji – z największym oddźwiękiem spotkała się propozycja nauki w szkole policealnej, której słuchacze uzyskają uprawnienia technika-górnika. Są nią zainteresowani już pracujący w kopalniach młodzi na ogół ludzie, legitymujący się świadectwami maturalnymi lub ukończenia szkół średnich, zorientowani na podnoszenie kwalifikacji i dalszy awans zawodowy. Jest wysoce prawdopodobne, że dla tej grupy zostaną uruchomione 3-4 oddziały. Miarą tego zainteresowania jest wreszcie fakt, że na początku września, czyli po 2 tygodniach rekrutacji, już mamy zapisanych 156 chętnych. Zakończymy ją około 20 września, bo w końcu tego miesiąca musimy złożyć do Urzędu Miasta pełną listę słuchaczy. Centrum jest przygotowane do przeszkolenia – w różnych typach szkół i cyklach nauczania – około 300 osób.

Spółka Szkoleniowa jest firmą komercyjną, której właścicielem jest Katowicki Holding Węglowy. Czy więc nauka w centrum będzie płatna i czy szczególne fory będą mieli pracownicy kopalń holdingu?

Centrum uzyskało pozytywną opinię śląskiego kuratora oświaty i władz Katowic. Oznacza to, że, posiadając status szkoły niepublicznej, mamy uprawnienia szkoły publicznej, a więc możemy korzystać z subwencji oświatowej. Innymi słowy, nauka w szkołach centrum będzie bezpłatna. Odpowiadając zaś na drugą część pytania, powiem, że z naszej oferty kształcenia mogą korzystać wszyscy zainteresowani, a więc nie tylko zatrudnieni w zakładach górniczych holdingu. Ci ostatni będą uprzywilejowani w tym tylko sensie, że – jako pracownicy KHW – będą mieli zapewne większą łatwość w przedstawianiu zaświadczeń o stażu pracy, upoważniających do zwolnień z – wymaganych tokiem nauki – praktyk zawodowych.

Czy centrum jest przygotowane organizacyjnie i kadrowo do kształcenia tak dużej liczby słuchaczy?

Nasza Spółka Szkoleniowa istnieje od 12 lat. Mamy doskonale urządzone 2 ośrodki obok kopalń „Wieczorek” i „Mysłowice-Wesoła”. Wszyscy zatrudnieni w centrum nauczyciele w najwyższym stopniu posiadają zawodowe i pedagogiczne kwalifikacje do prowadzenia zajęć.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.