Spółka Lotosu sfinalizowała kupno 10 proc. udziałów w 4 koncesjach wydobywczych
\"Zarząd Grupy Lotos (…) informuje, że po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających z dniem 29 sierpnia 2008 roku spółka Lotos E&P Norge AS nabyła wszelkie prawa i obowiązki związane z własnością 10 proc. udziałów w koncesjach wydobywczych nr 316, 316B, 316CS i 316DS na Morzu Północnym. Zakupione koncesje obejmują złoże YME, znajdujące się w odległości 110 km od brzegu w południowej części norweskiego sektora Morza Północnego, wraz z dodatkowym obszarem poszukiwawczym\" - czytamy w komunikacie.
Lotos podał, że wartość umowy wynosi 52,5 mln USD, tj. 119,1 mln zł, która zostanie powiększona o kwotę wynikającą z poniesionych przez spółkę Revus Energy nakładów inwestycyjnych w uzgodnionym przez strony okresie poprzedzającym dzień nabycia praw i obowiązków związanych z ww. koncesjami w wysokości ok. 12 mln USD, tj. 27,2 mln zł. \"Pozostałe do poniesienia nakłady inwestycyjne licząc od dnia 29 sierpnia 2008 (przypadające na 10 proc. udział w złożu Yme) związane z uruchomieniem produkcji wynoszą ok. 65 mln USD, tj. 147,5 mln zł (…)\" - czytamy dalej w komunikacie.
Spółka przypomniała, że zasoby wydobywalne ropy naftowej złoża Yme, odpowiadające dziesięcioprocentowemu udziałowi Lotos E&P Norge AS, oszacowane przez operatora, firmę Talisman, wynoszą 6,8 mln baryłek (ok. 900 tys. ton), a rozpoczęcie wydobycia ze złoża planowane jest na drugą połowę 2009 r.
Właścicielem 100% akcji Lotos E&P Norge jest spółka Petrobaltic, w 69 proc. zależna od Grupy Lotos.
Spółka Lotos E&P Norge została utworzona we wrześniu zeszłego roku. Podstawowym przedmiotem jej działalności jest poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym.
Grupa Lotos, której zaktualizowana w czerwcu br. strategia przewiduje wydatkowanie na segment wydobywczy 5,1 mld zł w latach 2006-2012 wobec 0,5 mld zł planowanych wcześniej, zapowiadała, że może rozważyć upublicznienie Petrobaltiku jako jedną z metod finansowania inwestycji w tym segmencie.