Sosnowiec: wspominali przeszłość, mówili o przyszłości

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Sosnowcu pamięć o Edwardzie Gierku jest nader żywa...

fot: Andrzej Bęben/ARC

+32 Zobacz galerię

Galeria
(35 zdjęć)

W dawnym domu kultury jedynej dziś w Zagłębiu kopalni Kazimierz-Juliusz kilkudziesięciu weteranów górniczego stanu uczestniczyło, w piątek 14 grudnia, w barbórkowym spotkaniu "Górniczy portret Sosnowca". Wspomniało się dekadę Edwarda Gierka. Głównym gościem był europoseł, syn I sekretarza KC - prof. Adam Gierek.

"Spotkanie o charakterze wspomnieniowym połączone z częścią artystyczną i poczęstunkiem" zorganizowali: Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. E. Gierka, Stowarzyszenie Pokolenia, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Związek Zawodowy Górników w Polsce i Zagłębiowskie Stowarzyszenie Turystyczne Kulturalne.

Wśród gości, których aktywność zawodowa przypadała na lata 1970-1980 byli, m.in., Franciszek Wszołek - który zwykł o sobie mówić, że jest ostatnim żyjącym wiceministrem górnictwa i energetyki i Jerzy Malara, również wiceminister tego resortu z tych czasów oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Współgospodarz spotkania, prezydent Sosnowca - Kazimierz Górski omawiając krótką prezentację dorobku epoki Gierka bronił jej przed niesprawiedliwymi ocenami - jego zdaniem - części historyków, którzy ten okres negują i przedstawiają, jako czarną kartę historii Polski.

Honoru i polityki ojca bronił jego syn, który podkreślał, że w tamtym okresie i na tle tamtych warunków polityczno-ekonomicznych była słuszna i dzięki niej Polska do dziś czerpie korzyści, choć w historii Edward Gierek przedstawiany jest jako ten, który zostawił Polskę zadłużoną.

- Wtedy braliśmy kredyty oprocentowane na 5 procent przy 7-procentowej inflacji. To były tanie kredyty...

I wyliczał, że za rządów jego wybudowano 500 zakładów przemysłowych, że powstawały kopalnie, takie choćby, jak Bełchatów, czy Bogdanka.

Jerzy Marala wspominając Edwarda Gierka przywołał myśl Stanisława Staszica, który rzekł był, że trzeba myśleć o przyszłości a o przeszłości nigdy nie zapominać.

- Dekada Gierka, to był dla Polski okres postępu - mówił, żałując, że kiedyś potężne górnictwo dziś, za czasów III RP, zostało zdewastowane.

W podobnym klimacie do zgromadzonych przemawiał Franciszek Wszołek, gromko i barwnie. Opowiadał o swoich kontaktach z Edwardem Gierkiem, o współczesnym ratowaniu kopalni Wujek...

Przemawiali również związkowcy z ZZG z Kazimierza-Juliusza. Obdarowali Adam Gierkami okolicznościowymi prezentami. Wyróżniających się pracowników tej kopalni oraz gospodarzy spotkania udekorowali związkowymi odznaczeniami.

Na koniec miejscowa aktorska młodzież zaprezentowała się w skromnym przedstawieniu. Po nim były już wspominki przy okolicznościowym stole i w otoczeniu wystawy prezentującej osiągnięcia "przerwanej dekady".

 

W galerii: "Górniczy portret Sosnowca". Sosnowiec, 14 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny do soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala