Sosnowiec otworzy punkt programu Czyste Powietrze, w ten sposób chce zachęcić mieszkańców

fot: Maciej Dorosiński

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński wyliczył, że dla miasta podwyżka cen energii to w wartościach bezwzględnych 8 mln zł

fot: Maciej Dorosiński

Punkt kompleksowej obsługi rządowego programu Czyste Powietrze uruchomi w poniedziałek, 1 lutego samorząd Sosnowca. Władze tego 200-tysięcznego miasta liczą, że punkt pozwoli zwiększyć zainteresowanie programem, do którego w ub. roku złożono tam mniej niż 100 wniosków.

Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Obsługą programu zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty Czystego Powietrza. Mieszkańcy mogą otrzymać w nich pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do WFOŚiGW. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.

We wtorek 26 stycznia społecznicy Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego podali, że gminnego punktu Czystego Powietrza nie uruchomił dotąd żaden z samorządów największych zagłębiowskich miast, a promocja programu praktycznie nie jest prowadzona poprzez dostępne tamtejszym miastom narzędzia. Liczba złożonych do programu wniosków spadła w 2020 r. wobec 2019 r.: w Sosnowcu z 118 do 98, a w Dąbrowie Górniczej z 118 do 89.

Dwa dni później rzecznik sosnowieckiego samorządu Rafał Łysy poinformował, że Sosnowiec 1 lutego uruchomi taki punkt na swoim terenie.

- Liczymy, że utworzenie punktu u nas w urzędzie znacznie zwiększy zainteresowanie mieszkańców tym programem, a co za tym idzie, kolejne kopciuchy będą znikały z miasta - powiedział cytowany przez Łysego prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Wiceprezydent Michał Zastrzeżyński wskazał, że obsługą programu zajmą się urzędnicy wydziału ekologii i gospodarki odpadami, a punkt będzie działał przy ich wydziale, który znajduje się w budynku urzędu przy ulicy Mościckiego 14.

- Zachęcamy mieszkańców do umówienia się na wizytę pod numerem telefonu 32 296 05 74 lub 32 296 08 25. Telefony będą dostępne w godzinach pracy urzędu. Odpowiemy na wszystkie pytania - wskazał Zastrzeżyński.

W 2020 r. mieszkańcy woj. śląskiego złożyli do programu Czyste Powietrze ponad 15,4 tys. wniosków; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, 1228 wniosków, do programu złożono w Rybniku, zawarto tam też 1179 umów dot. wsparcia.

W czwartek samorząd Rybnika podał, że w piątek, 29 stycznia, na tamtejszym rynku pojawią się mobilne „oddychające” płuca, czyli antysmogowa instalacja, której celem jest zobrazowanie problemu smogu, zwiększenie świadomości w temacie zanieczyszczeń powietrza oraz zachęta do wymiany starych kotłów i pieców. Instalacja składa się m.in. z białego filtra w kształcie ludzkich płuc, na który wentylatory nadmuchują miejskie powietrze.

Na początku stycznia br. taka instalacja stała w centrum Sosnowca. Po 14 dniach filtr był niemal czarny, a aktywiści Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego podali, że w tym czasie codziennie normy pyłu zawieszonego PM2.5 (ustalone przez WHO na średnio 25 mikrogramów w ciągu doby) były przekroczone - w niektóre dni parokrotnie.

Zagłębiowski Alarm Smogowy ogłosił też we wtorek, że Kurier Miejski z Sosnowca został laureatem ich Smogowej Rózgi za 2020 r. - gazeta sosnowieckiego samorządu przez cały 2020 r. miała bowiem na swoich łamach zupełnie pomijać temat smogu (podobne publikatory z Dąbrowy Górniczej czy Będzina zamieściły pojedyncze publikacje).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Co czwarty Polak przeżyłby za oszczędności najwyżej przez trzy miesiące

Co czwarty Polak mógłby utrzymać się z oszczędności najwyżej przez trzy miesiące po utracie głównego źródła dochodu, a 14 proc. nie posiada żadnych rezerw finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

Przewodniczący Rady Nadzorczej JSW będzie wiceprezesem energetycznej spółki

Rada Nadzorcza Tauron Polska Energia z dniem  1 lipca 2026 roku powołała Łukasza Czopika na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zgodności i ciągłości działania operacyjnego. Czopik to wieloletni menadżer z doświadczeniem zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.