Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.42 PLN (-0.29%)

KGHM Polska Miedź S.A.

341.65 PLN (+5.92%)

ORLEN S.A.

124.02 PLN (-4.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.05 PLN (-1.90%)

Enea S.A.

23.60 PLN (-3.67%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.50 PLN (-9.26%)

Złoto

4 879.60 USD (+1.41%)

Srebro

81.84 USD (+4.04%)

Ropa naftowa

90.38 USD (-8.20%)

Gaz ziemny

2.67 USD (+0.26%)

Miedź

6.11 USD (+1.28%)

Węgiel kamienny

102.90 USD (-2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.42 PLN (-0.29%)

KGHM Polska Miedź S.A.

341.65 PLN (+5.92%)

ORLEN S.A.

124.02 PLN (-4.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.05 PLN (-1.90%)

Enea S.A.

23.60 PLN (-3.67%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.50 PLN (-9.26%)

Złoto

4 879.60 USD (+1.41%)

Srebro

81.84 USD (+4.04%)

Ropa naftowa

90.38 USD (-8.20%)

Gaz ziemny

2.67 USD (+0.26%)

Miedź

6.11 USD (+1.28%)

Węgiel kamienny

102.90 USD (-2.00%)

Solidarność: Wskazane zostaną kierunki, w jakich związek będzie podążać

1697729548 7ffaf4f9 4dbd

fot: gov.pl

Prezydent wręczył ordery zasłużonym członkom NSZZ „Solidarność” – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek

fot: gov.pl

Podczas XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” wybrany zostanie nowy przewodniczący związku na kolejną 5-letnią kadencję, a także wskazane zostaną kierunki, w jakich związek będzie podążać.  W  rozpoczęciu zjazdu udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda. Podkreślał, że dzięki realizacji społecznych postulatów i zamierzeń, Polska dzisiaj wygląda nieporównywalnie lepiej, niż wyglądała w 2015 r., kiedy został wybrany na urząd Prezydenta RP.

NSZZ „Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. Opiera swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej, prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych.

Najwyższą władzą stanowiącą w NSZZ „Solidarność” jest Krajowy Zjazd Delegatów. Stanowią go delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów z regionów. Delegaci wybierani są według klucza wyborczego uchwalanego przez Komisję Krajową. Liczba miejsc mandatowych przypadających poszczególnym regionom jest proporcjonalna do liczby członków Związku zrzeszonych w tym regionie.

Ponadto w skład KZD wchodzą przewodniczący: zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Obecnie KZD liczy 325 delegatów.

- Jeśli ktoś na przestrzeni ostatnich lat, miał jakiekolwiek wątpliwości, czy zadania, które przyjmuje na siebie NSZZ „Solidarność” w istocie są działaniami progospodarczymi, prospołecznymi, to nie mam żadnych wątpliwości, że ostatnie lata, pokazały dobitnie, że tak właśnie jest – realna poprawa warunków życia w Polsce, powrót ogromnej rzeszy ludzi, którzy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wyjechali za granicę szukać dla siebie szansy i pracy – podkreślił Andrzej Duda.

– Dziękuję, że Solidarność – to solidarność nie tylko ze słowa; to solidarność także z czynu – zaznaczył..

Wskazał, że będzie bronił tych wszystkich ustaleń i swoich zobowiązań, które zostały przez ostatnie lata zrealizowane i które dzisiaj stanowią część polskiego systemu prawnego. Wymieniał m.in. program 500 plus, kolejne, dodatkowe świadczenia emerytalne, solidne waloryzacje emerytur, podwyższanie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej.

- Po to, by ludzie mieli w Polsce godziwe warunki życia, po to by pracownik zarabiał godziwe pieniądze za swoją pracę – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wręczył ordery zasłużonym członkom NSZZ „Solidarność” – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Korzystasz z booking.com? Wyciekły dane kontaktowe i rezerwacyjne części użytkowników

Z Booking.com wyciekły dane części użytkowników, takie jak adresy e-mail, numery telefonów i informacje o rezerwacjach; natomiast dane finansowe, np. kart kredytowych, pozostały bezpieczne - przekazało biuro prasowe platformy. CERT Polska potwierdził, że wyciek objął m.in. polskich użytkowników.

Ropa tanieje po zapowiedzi zawieszenia blokowania cieśniny Ormuz przez Iran

Ropa naftowa tanieje w piątek po południu o ponad 10 proc. do poziomów najniższych od niemal pięciu tygodni, po tym jak minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi ogłosił, że wszystkie statki handlowe mogą przepływać przez cieśninę Ormuz do końca obowiązywania rozejmu z USA i Izraelem.

Spółka Chrobry i 22,6 mld zł z KPO przeznaczone na obronność

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w piątek umowę o powołaniu spółki celowej Chrobry. Zajmie się ona rozdysponowaniem 22,6 mld złotych środków z KPO, które zasilą Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności.

Sejm ponownie nie odrzucił prezydenckiego weta do ustawy o rynku kryptoaktywów

Sejm w piątek ponownie nie odrzucił prezydenckiego weta do ustawy o kryptoaktywach. Problematyka powinna być ustawowo uregulowana; będziemy zajmować się nią do skutku - zapowiedział szef MSWiA Marcin Kierwiński.