Motoryzacja: Podbeskidzka Solidarność zaapelowała, aby dawne bielskie zakłady Fiata trafiły do PGZ

fot: Materiały prasowe

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to siódmy na świecie pod względem wielkości producent samochodów

fot: Materiały prasowe

Solidarność regionu Podbeskidzie zaapelowała we wtorek do rządu o zainteresowanie dawną fabryką silników wysokoprężnych Fiata w Bielsku-Białej. Związkowcy wskazują, że w miejscu wyspecjalizowanego zakładu z załogą, które mogłyby trafić np. do PGZ, wkrótce mogą powstać magazyny.

Związkowcy nawiązali do przedłużających się negocjacji właściciela zamkniętej już fabryki, koncernu Stellantis, z Polską Grupą Zbrojeniową. Wskazują, że wobec tego Stellantis zawarł już warunkową umowę sprzedaży fabryki deweloperowi magazynowemu, pod warunkiem nieskorzystania z prawa pierwokupu m.in. przez Skarb Państwa.

Przewodniczący zarządu podbeskidzkiej Solidarności Marek Bogusz przypomniał w liście adresowanym m.in. do szefa rządu, że będąca poprzedniczką fabryki silników Fiata Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej była od lat 70. ubiegłego wieku jednym z najważniejszych organizmów gospodarczych na południu Polski. Bielska FSM obejmowała 15 zakładów w Bielsku-Białej, Tychach, Czechowicach-Dziedzicach, Skoczowie, Ustroniu, Sosnowcu i Częstochowie.

W wyniku procesu przekształceń i prywatyzacji w latach 1990-92 FSM przekształciła się w koncern Fiat Auto Poland, co zaowocowało funkcjonowaniem do dziś w pobliżu Bielska-Białej 37 fabryk branży automotive.

Bogusz wskazał, że w latach 1997-2001, m.in. dzięki pracy działaczy Akcji Wyborczej Solidarność z regionu i decyzji rządu Jerzego Buzka, ustanawiającej w Bielsku-Białej rozproszoną strefę ekonomiczną, na terenie dawnej FSM spółka Fiata i General Motors zbudowała w latach 2002-03 fabrykę FCA Powertrain, która wyprodukowała ponad 7 mln silników, w znaczącej większości wyeksportowanych.

Wobec fuzji Fiat Chrysler Automobiles i Groupe PSA w 2021 r., skutkującej utworzeniem koncernu Stellantis, zdecydowano o zamknięciu kliku fabryk FCA, w tym fabryki Powertrain w Bielsku-Białej, w której produkcja zakończyła się wiosną br.

Bogusz zaznaczył, że wiedząc o tym Solidarność od jesieni 2022 r. zaangażowała się w “próbę znalezienia rozwiązania, które nie doprowadziłoby do zmarnowania kapitału ludzkiego i nowoczesnego majątku produkcyjnego, likwidowanego przez Stellantis“.

Szef podbeskidzkiej Solidarności odwołał się przy tym do trwającej zmiany w przemyśle zbrojeniowym i wydatków Polski z tym związanych, które mają przekroczyć 4 proc. PKB. Przypomniał, że znacznym beneficjentem tych wydatków jest PGZ, z której przedstawicielami - przy zaangażowaniu Solidarności - od marca ub. roku osoby odpowiedzialne w Stellantis za likwidację fabryki podjęły “rozmowy i badania“.

“Według ekspertów najlepszym pomysłem zagospodarowania likwidowanego kompleksu przemysłowego byłoby zastąpienie zaawansowanej produkcji silników wysokoprężnych w Bielsku-Białej produkcją na rzecz Sił Zbrojnych w ramach PGZ, która przejęłaby zorganizowaną część przedsiębiorstwa FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej, tworząc w ten sposób najnowocześniejszy kompleks wojskowo-przemysłowy w kraju“ - napisał szef podbeskidzkiej Solidarności.

Wskazał, że PGZ pozyskałaby w ten sposób wolną od zobowiązań finansowych fabrykę z pracownikami oraz funkcjonującą organizację, wydzieloną z części Grupy Stellantis.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.