Przyroda: Ptasia rodzina pojawiła się w Zakładach Wzbogacania Rud należących do KGHM

1716539547 sokol kghm

fot: KGHM

Sokoły zostały już zaobrączkowane. Pisklęta otrzymały żółtą oraz niebieską obrączkę

fot: KGHM

Oddziały KGHM stały się ulubionym miejscem do gniazdowania sokołów, które zamieszkały na Dolnym Śląsku. Jak informują służby prasowe koncernu, od 2009 r. samice sokoła składają jajka na specjalnej platformie lęgowej umiejscowionej na kominie Huty Miedzi Głogów. W tym roku ptasia rodzina pojawiła się również w budynku głównym Zakładów Wzbogacania Rud w Polkowicach.

W ZWR wykluły się cztery młode sokoły. W Głogowie w tym roku mamy jedynaka. W sumie w oddziałach KGHM urodziło się pięć pisklaków. Sokoły zostały już zaobrączkowane. Pisklęta otrzymały specjalną żółtą obrączkę (ornitologiczną), przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich – urbanistycznych oraz niebieską – obserwacyjną zakładaną dla ptaków dzikich urodzonych w naturze.

- To wyjątkowa sytuacja, że kolejna para sokołów znalazła dom w oddziale ZWR. Najwyraźniej monolityczny wysoki budynek okazał się doskonałym miejscem do odchowania piskląt. Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach, jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów - mówi Dariusz Matijczak, główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów.

Pracownicy huty w Głogowie opiekują się sokołami wędrownymi już od 2009 r. Wybudowali platformę, doglądają zwierząt, obrączkują. Teraz dołączy do nich załoga ZWR-ów. Najprawdopodobniej dla sokołów powstanie tam również specjalna platforma lęgowa umiejscowiona we wnęce budynku, a jeśli pozwolą na to możliwości techniczne również zostanie zainstalowany podgląd gniazda. Wszystkie te działania będą uzgadniane z właścicielem obiektu w konsultacji ze służbami technicznymi ZWR i doradztwem specjalistów sokolników.     

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie H 120 tzw. „Koniczynka” Wydziału Pieca Zawiesinowego P-22 w Hucie Miedzi Głogów II. Od czasu jej zamontowania, zaobrączkowanych zostało już 46 piskląt. To imponujący wynik, zwłaszcza że obecnie w Polsce żyje około 100 par sokoła wędrownego. Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrał życie w stolicy - gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie peregrinus.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.